Polonya’da araç kullanmak isteyen arkadaşlarımızın merakları üzerine, “Polonya’da Türk Ehliyetleri Geçerli mi?” başlıklı yazımızı hazırlamış bulunuyoruz.

Aslında Polonya’da araç kullanırken trafik kurallarına tam olarak hakim olmak yeterli olmuyor. Zira Türkiye’deki “sürücü kuralları” ile Polonya trafik kuralları tamamen farklı durumda seyrediyor. Dolayısıyla Türkiye ehliyeti ile Polonya’da araba kullanma sevdalısı arkadaşlarımıza, geçerlilikten önce dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatıyoruz.

Polonya’da trafik polisleri ansızın karşınıza çıkacağı için, bana bir şey olmaz mantığıyla olaya yaklaşmayınız. Örneğin herhangi bir yaya geçidinde, Türkiye’deki arabaların önceliği kavramı burada geçerli değildir. Öncelik tamamen yayadadır. Eğer yayaya öncelik vermezseniz, çevrenizdeki diğer araçlardan da tepkiler alacaksınız. Diğer önemli bir kural ise, herkes kendi şeridinde gitmek zorundadır. Yani yollardaki yön belirleyici unsurlara dikkat ederek, “aman diğer şerit boş, oradan gideyim de sonra diğer şeride geçeyim” mantığıyla hareket edemezsiniz. Ne kimse yol verir, ne de kibar davranır. Kısacası, buraya gelip, “Türkiye ehliyetiyle Polonya’da araba kullanabilir miyim?” sorusundan önce, biraz kuralları inceleyerek, öğrendikten sonra bu işe kalkışmanız çok daha faydalı olacaktır.

Gelelim sorunuzun cevabına;

Polonya’da Türkiye ehliyeti ile araba kullanabilirsiniz. Bu süre yalnızca 6 ay ile sınırlıdır. Herhangi bir olumsuz durumda size ceza puanı veremedikleri için, böyle bir sınırlamaya gidildiğini biliyoruz. Tabi yeni gelecek olan ehliyetler yurtdışında geçerli olacak mı tam olarak bilgimiz olmadığından, şu anda böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya olduğunuzu belirtmemizde yarar görüyoruz. Bununla birlikte, herhangi bir polis kontrolünde, tamamen polisin tutumuna bağlı olarak “burada bu ehliyetle araba kullanamazsın” gibi bir yaklaşımla karşılaşmanız olasıdır. Genel olarak  sakin ve kibar davranıp, bilmediğinizi söylemenizle birlikte her şey yoluna girecektir ki; zaten buradaki polisler de olaya tam olarak hakim olmadığından böyle bir sıkıntı ile karşılaşıyoruz.

Peki 6 ay sonra ne oluyor?

Türk ehliyetini Polonya ehliyetine çevirme işlemlerini başlatıp, son derece rahat bir şekilde sürücü olabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.