Orta Avrupa ülkesi olan Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Polonya’da günden güne ve aydan aya değişim gösteren bir iklim yaşanır. Ülkeye gitmek için en uygun dönem ilkbahar sonu ve sonbahar başlangıcıdır. Bu dönemler hem iklim olarak elverişlidir hem de kültürel aktivite olarak çeşitliliğin olduğu dönemlerdir. Yılın diğer dönemleri ülkede oldukça yağışlı geçer. Bu yüzden önerilmez. Polonya’ya gitmeden önce önlem amaçlı herhangi bir aşı yaptırmaya gerek yoktur.

Ülkenin başkenti olan Varşova’da uluslararası havaalanı ve demir yolu bulunur. Şehrin Oder Nehri üzerinde limanı vardır. Şehirde toplu taşıma araçları yaygın olarak kullanıldığı gibi bisikletler en çok kullanılan araçlardandır. Varşova’nın birçok noktasında bisiklet kiralanacak yerler mevcuttur.

Hava, kara, demir yoluyla ulaşmak mümkün

Polonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen ülkelerin arasındadır. Eskiden kendine has bir vizesi olan ülkede son yıllarda Schengen vizesinin yeterli olması ülkeye gidişte avantaj oluşturur. Polonya vizesi için başvurular Polonya Konsolosluğu’ndan gerçekleştirilir. Vize işlemleri İstanbul, Ankara, Gaziantep, Trabzon ve Antalya’dan yapılabilir. Ülkeye giden diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Polonya’da vizesiz kalma hakkına sahiptir.

Türkiye’den Polonya’ya gitmek için en rahat ve hızlı seyahat uçakla yapılır. Türkiye’den Polonya’ya direkt uçak seferleri gerçekleştirilir. Çeşitli firmaların düzenlediği seferler ile başkent Varşova’ya gidilir. Direkt uçuşlarda ülkeye gidiş süresi yaklaşık olarak iki buçuk saati bulur. Direkt uçuşların yanı sıra Avrupa aktarmalı olarak da ülkeye gitmek mümkündür. Aktarmalı uçuşlarla ülkenin her yerine gidilebilir. Aktarmalı uçuşlarda yolculuk süresi daha uzayabilir.

Türkiye’den Polonya’ya gitmek için bir diğer yöntem ise kara yolunu kullanmaktır. Türkiye – Polonya arası mesafe 2861 km’dir. Kara yolu ile ülkeye gidiş yaklaşık iki günü bulur. Mesafe uzak olduğu için kara yolu çok fazla tercih edilmiyor.

Ülkemizden Polonya’ya gitmek için tren yolculuğu da alternatif yöntemler arasındadır. Tren yolculuğu da uzun sürdüğü için ve aktarmalı olduğundan tren yolcuğunu sevenlerin kullandığı bir yöntemdir


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir