Portekiz’de Yemek

Portekiz mutfağı, taze malzemelere dayanan tipik bir Akdeniz mutfağı izleri taşıyan, ancak çok farklı konseptlere yer verilen değerli bir mutfaktır. Kuzeydeki dağlardan güneydeki tepeler ve düzlüklere kadar, Portekiz çok çeşitli mutfak lezzetleri sunmaktadır. Ziyaretçilerin en uğrak noktalarda görebileceği ünlü ve yerel yiyecekler, genel olarak sağlıklı ve mutfağımıza da oldukça benzer lezzetlere sahiptir. Portekiz ziyaretiniz sırasında, sokak aralarındaki salaş mekanlarda oturup bir şeyler yemeden ve ünlü zeytinyağı, şarap ve et ürünlerini denemenizi tavsiye ederiz. Bu rehberde, Portekiz’de turistlerin ve yerli halkın ortak olarak en çok tercih ettiği bazı yiyecek ve içeklerden bahsedeceğiz.

Sosisli sucuk türü olan alheira, büyüleyici bir tarihe sahip en ucuz ve en yaygın Portekiz yemeklerinden biridir. Yahudiler 1498’de Portekiz’den kovulduğunda, birçok kişi Portekiz’in kuzeydoğusundaki Trás-os-Montes dağlık bölgesinde saklanmış ve katolikliğe inandıklarını söyleyerek, yaşamlarına devam edebilmişlerdir. Aslında, bu hikayenin sosisle olan alakası, günümüzde sokak araları dahil, bir çok alışveriş merkezinde satılan veya sunulan ürünlerin en ünlü üreticilerinin, zamanında ülkeden kovulmaya çalışılan Yahudi insanlar olmasıdır.

Tamboril, maymunbalığı türüyle geleneksel ve yerel olarak popüler olmasa da, Portekiz sahillerinde yer alan şaşırtıcı derecede çeşitli yemekleri ile dikkat çeken bir yiyecektir. Genellikle bir risotto gibi, bir defne, sarımsak ve domates güveçte pişirilir, arroz de tamboril haline gelir. Coimbra’dan sadece 16 km uzaklıktaki bir sahil kasabası olan Figueira da Foz’da bulunan Caçarola 1, bölgedeki en iyi arroz de tamboril versiyonlarından birini hazırlamaktadır. Uğramanızı tavsiye ederiz.

Morina veya Portekizce’si bacalhau, sadece geleneksel bir yemekten ibaret değildir, ulusal bir üne sahip özel bir yiyecektir. Yemeğin kendi takma adının “sadık dost” olduğu ve geleneksel olarak Portekiz’de Noel arifesinde tüketildiği söyleniyor. Bu klasik yemeğin yüzlerce farklı tarifi ve sürümü var, ama bacalhau à brás en iyilerinden biri; soğan, cips, zeytin, maydanoz, yumurta ve tabii ki, morina ilave edilerek hazırlanmaktadır. Lizbon’daki Laurentina, morina balığı konusunda uzmanlaşmıştır ve 1976’dan beri gururla hizmet vermektedir.

Porto ve Coimbra arasında yer alan Aveiro, yerel halk tarafından en çok tercih edilen bir çorba ya da yemiş niyetinde yedikleri yılan balıklarıyla ünlüdür. Aveiro’nun hemen dışındaki Murtosa ve Torreira plajlarındaki balıkçılar, Aveiro’nun hemen güneyinde, Bairrada bölgesinin berrak beyaz şaraplarıyla güzel bir şekilde birleşerek safranla terbiye edilmiş ve biberler eşliğinde bir yılanbalığı yahnisi yaparlar. Caldeirada’yı denemek için en iyi yer olan Bastos, Torreira Plajı’ndaki bir restorandır ve Aveiro’ya sadece 8 km uzaklıktadır.

Cataplana, bakır tavada pişirilen ve pirinç veya patates kızartmasıyla servis edilen bir deniz mahsulü güvecidir. Geleneksel olarak onu hazırlayan bölge Algarve’dir, bunu denemek için en iyi yerlerden biri, Lizbon nehrinin hemen karşısındaki balıkçı köyü Porto Brandão’dur. Buraya araba ile ulaşılabilir ama çoğu yerli sizi doğrudan küçük huddle restoranların önünde bırakan feribotlara yönlendirecektir. Bu zengin balık güvecinin tadını çıkarmak için en iyi mekan, adından da anlaşılacağı gibi Porto Brandão’dur. Güzel yemeklere ek olarak, Lizbon’un karşısındaki muhteşem manzaranın tadını çıkarmanızı öneririz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir