İber Yarımadası’nda yer alan Portekiz Avrupa’nın en batısındaki ülkedir. Güneyde ve batıda Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunur. Ülkenin kara sınırları ise İspanya’ya komşudur. Avrupa’nın sıcaklık ortalaması en yüksek olan ülkesidir.

Portekiz Akdeniz‘e kıyısı olmamasına karşın Akdeniz iklimi görülen bir ülkedir. Portekiz’de hakim olan Akdeniz iklimi, ülkenin okyanusa olan kıyısı sebebiyle okyanusal iklim özellikleri de gösterir. Portekiz yerleşim olarak güneyden kuzeye uzanan bir şekle sahiptir ve bu şekil itibari ile ülke çapında iklimde küçük değişiklikler görülür.

Güney Portekiz: Portekiz’in güney kısmıdır ve görece Akdeniz ikliminin daha fazla yaşandığı bölgedir. Güney Portekiz az yağış alır. Yazlar uzun ve kurak geçer. Kıyı kesimlerde sıcaklıklar birbirine oldukça yakındır. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar ortalama 30 derece ile 35 derece arasındadır. Ancak zaman zaman 40 dereceye yaklaştığı da bilinir. Kış mevsimi bu bölgede çok uzun sürmez. Yağışın büyük bir kısmı sonbahar ve kış aylarında görülür. Kış mevsiminde ortalama sıcaklık 7 derece civarındadır ve kar yağışı görülmez. Nadiren de olsa gece sıcaklığının sıfırın altına düştüğü görülebilir. Kış mevsiminde zaman zaman okyanustan gelen rüzgarlar eser, mevsim geçişleri belirgindir.

Kuzey Portekiz: Portekiz’in kuzey kısmıdır ve görece Akdeniz ve okyanusal iklimin etkileri az hissedilir. Bu bölgenin iklimi kıtasal iklim ile Akdeniz ikliminin bir karışımıdır. Güney kısmına göre daha ılımandır. Yazlar güney kadar uzun sürmez ancak güney kesimden daha kurak geçer. Ortalama yaz sıcaklıkları 18 derece ile 28 derece arasında değişir. Nadiren de olsa 30 derece olduğu görülür. Kış ayları güneye kıyasla daha yağışlı ve rüzgarlı geçer. Kış sıcaklıkları ise ortalama sıfır derece civarında seyreder. Kar yağışı çok nadir görülür. Yılın her mevsiminde rüzgarlı olan bölgede mevsim geçişleri belirgindir.

Portekiz’de genel olarak yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 15 derece ve güneyde 18 derece oranlarında seyreder. Portekiz’e yapılacak seyahatlerde yüzmek ve güneşlenmek ön planda yaz ayları tercih edilmelidir. Kültür turizmi amacı ile gitmek için ise ilkbahar ve yaz sonu oldukça uygun mevsimlerdir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.