Orta Amerika‘da yer alan Porto Riko bir ada ülkesidir. Ülke Atlas Okyanusu ile Karayip denizi arasında yer alır. Başkenti San Juan olan Porto Riko İspanyolca’da zengin liman anlamına gelir.

Porto Riko oldukça uzak mesafede yer alan bir ülkedir. Bu yüzden Porto Riko gitmek için hızlı ve rahat olduğundan dolayı hava yolu seyahati tercih edilir. Türkiye’den Porto Riko’ya direkt uçak seferi bulunmaz. Bunun için ülkeye aktarmalı olarak gidilir. Aktarmalar Avrupa masöz izmir özel ülkeleri ya da Amerika üzerinden yapılır. Avrupa ülkelerinden ancak iki aktarmayla Porto Riko’nun başkenti San Juan’a ulaşım sağlanır.

Porto Riko
Porto Riko

Porto Riko’nun başkenti San Juan’a gitmek için ilk seçenek Türkiye’den Amsterdam’a, Amsterdam’dan New York’a, New York’tan da San Juan’a yapılan aktarmadır. Bu aktarma yol durumu ve bekleme süresine bağlı olarak ortalama 30 saat sürer.

San Juan’a gitmek için ikinci seçenek Türkiye’den Roma’ya, Roma’dan New York’a, New York’tan ise San Juan’a yapılan aktarmadır. Bu yolculukta yol süresi ise ortalama 31 saat sürer.

San Juan’a gitmek için bir diğer seçenek uçakla New York’a ya da Boston’a gidip oradan San Juan’a geçmektir. Türkiye’den New York ve Boston’a direkt uçak seferi mevcuttur. Bu seçenekte yolculuk süresi daha kısa yolculuk ücreti ise daha fazla olur.

San Juan hava alanına geldikten sonra şehir için ulaşım taksi, toplu taşıma ya da araç kiralama ile yapılır. San Juan’da toplu taşıma sistemi az gelişmiştir. Taksi ücretleri de pahalı olduğu için araç kiralaması yapılması önerilir.

Porto Riko ülkeye gelmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize ister. Vize Amerikan vizesi olarak alınır.

Porto Riko tropikal iklimin hakim olduğu bir ülke olsa da iklim bölgesel olarak farklılık gösterir. Ülkenin yüksek kesimleri oldukça soğuktur. Ormanlık kesimler kıyıya yüksek yerlere oranla daha ılık ve yağmurludur. Tropikal iklim etkisini en çok kıyıda gösterir. Porto Riko’ya gitmek için en uygun zaman aralık ve nisan ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.