Atlas Okyanusu’nun kuzeyi ile Karayip Denizi arasında yer alan Porto Riko bir ada ülkesidir. Porto Riko tropikal iklim kuşağında yer alan bir ülkedir. Ülke genelinde iklimsel olarak çeşitlilik yaşanır. Bu duruma etki eden temel faktör ise yükseltidir.

Porto Riko Atlas Okyanusu’ndan esen rüzgarların etkisi altındadır. Isı değişkenliği pek yaşanmasa da okyanustan esen rüzgarların iklim üzerinde serinletici etkisi vardır. Porto Riko oldukça sıcak bir ülkedir. Ülkede yaz ayları sıcaklık ortalaması 28 ile 30 derece arasında değişilik gösterir. Kış aylarına gelindiğinde ise sıcaklık değerlerinde fazla bir düşüş yaşanmaz. Porto Riko kışı 21 ile 26 derece arasında geçirir.

Porto Riko
Porto Riko

Yağışlar ülke genelinde bölgesel olarak farklılık gösterir. Adada en fazla yağış olayları El Yunque ormanlarını içine alan kısımda yaşanır. Bölgede yıl içerisinde gözlemlenen yağış miktarı ortalaması 4.700 mm olarak hesaplanır. Ülkenin başkenti olan San Juan’ı da içine alan kuzey kesimler ise San Juan bölgesine oranla daha az yağış alır. Bölgede yıllık yağış miktarı 1.500 civarındadır. Porto Riko’nun güney kesimlerinde yağış miktarı 940 mm’yken ülkede en az yağış alan bölge güneybatıdır. Özellikle Lajas Vadisi’nin olduğu kısımda yağışlar ülke genelinin çokça altında kalır. Porto Riko kasırga kuşağında yer alan ülkelerdendir. Fakat ülkede şiddetli kasırgalar görülmez.

Porto Riko’nun dağlık kesimleri oldukça soğuktur. Ormanlık kesimlerde dağlık yerlere oranla daha ılık ve yağışlı bir hava vardır. Kıyı kesimler ise en sıcak bölgelerdir. Porto Riko kıyıları ülkenin genel iklimini yansıtır.

Ülkenin başkenti olan San Juan ülke genelinde hakim olan Tropikal iklimi yansıtır. Yıl geneli şehirde oldukça yağışlı geçer. Kentte bariz olarak iki mevsim özelliği vardır. Bunlar kuru sezon ve yağışlı sezondur.

Porto Riko seyahati için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Bu dönemi belirleyen en önemli neden yağış olaylarının nadir görülmesidir. Ülke sıcaklık değerleri açısından yılın her dönemi gezilmeye müsaittir. San Juan’a gidilmesi için en uygun dönem ise Ocak ve Nisan ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.