İçindekiler

Rimini Nerede

İtalya’nın doğu kıyılarında Emilia-Romagna bölgesinde aynı isimli Rimini ilinin idari merkezi olan şehir Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir yerleşim yeridir. 2013 yılı sayımına göre nüfusu 146 bindir. En çok konuşulan dil İtalyanca’dır. Yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki kumsalları, 1000’in üzerinde olan otel sayısı, yüzlerce barı, restoranı ve diskolarıyla Avrupa‘daki en ünlü plajlardan birisidir. Antik Roma ve Rönesans dönemlerine ait sanat eserleriyle bir sanat şehri olan Rimini aynı zamanda, ünlü film yönetmeni Federico Fellini’nin de doğduğu şehirdir.

Rimini İklimi

 

Şehir, sıcak ve nemli yazları ve genellikle ılıman kışlarıyla bilinen bir subtropikal iklim kuşağına sahiptir. Rimini’nin esas tarihî merkezi deniz kıyısından birkaç yüz metre içeride yer alır. Sıcakkanlı akdeniz insanlarına ev sahipliği yapan bu şehrin başlıca geçim kaynağı turizmdir. Var olan diğer iş dalları arasında hizmet sektörü ve yapım endüstrisi yer alır. İtalya’nın birçok şehrinde olduğu gibi şehirde çok sayıda meydan yer almaktadır. İçerdiği kafeleri ve tarihi yapısıyla en ünlü meydanları Cavour, San Francesco, Malatesta, Agabiti, Zavagli ve Ferrari’dir.

Rimini Tarihi

Romalılar tarafından kurulan şehir antik dönemler boyunca İtalya’nın kuzey ve güney yarımadasındaki iletişimde anahtar rolünü oynamış ve böylece Romalı imparatorlar sayesinde şehirde Tiberius Köprüsü, Augustus Kemeri gibi ünlü tarihi yapılar yükselebilmiştir. Rönesans döneminde yapılan yine ünlü bir yapı olan Maletasta Tapınağı ismini, rönesans döneminin ünlü teorisyeni ve mimarı olan L. B. Alberti’ye yeniden inşası için yetki veren “Rimini Kurdu” adıyla da bilinen S. Pandolfo Malatesta’dan alır.

Rimini Önemli Yerler

Rimini
Rimini

Şehirde görülebilecek diğer yerler arasında Aziz Fortunato Kilisesi (yapılış 1418), Santa Maria dei Serv Kilisesi (1317), bir dönem hapishane olarak kullanılmış olan Sismondo Kalesi, Grand Hotel (1906) ve antik sahil boyunca uzanan Roma Amfitiyatrosu sayılabilir.

Arkeoloji Galerisi olarak adlandırılan Şehir Müzesi, Palazzo Gambalunga Kütüphanesi’nin zemin katında 1872 yılında açılmış olup Rimini’nin en önemli müzesidir. Müze aynı zamanda şehirdeki ilk müze olup, Rimini ve yakın civarda bulunan Etrüsk uygarlığından ve Roma kalıntılarından bir koleksiyona ev sahipliği yapar.

Şehire Emili-Romagna bölgesinin yolcu trafiğine göre en büyük ikinci havalimanı olan Federico Fellini Uluslarası Havaalanı hizmet verir. Avrupa ülkelerine hizmet veren bu havaalanının ulusal ve uluslararası mevsimsel ve dönemsel birçok seferi bulunur. Yakın olan diğer başlıca havaalanları Bologna-Marconi, Venice-Marco Polo ve Milan-Malpensa’dır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir