Karadeniz bölgesine ait Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olarak bilinen Ayder yaylası doğal anlamda ki zenginlikleri ile birlikte ilgi çekebilmektedir. Yeşilin doğa ile uyumunu ziyaretçilerine verebilen bir bölge olan Ayder yaylası yorgunluklarınızı atmanız için size de yardımcı olabilir. Karadeniz’ in en önemli özelliklerinden olan doğal ortamları ve yemyeşil yaylalarının güzelliğini tüm açıklığı ile birlikte burada siz de keşfedebilirsiniz. Stresli hayatınızdan arınıp bir süre dinlenmek ve kendinize gelmek istiyorsanız doğal ortam arayışınız var ise Ayder yaylası kesinlikle önerilebilir.

Ayder Yaylası Nerede – Ayder Yaylası Hakkında Bilgi

Fırtına Deresi’nin hırçın sesi, Rize’nin vahşi doğası eşliğinde, bir labirentteymiş gibi adeta, kaybolmak mümkündür. Yetenekli bir ressamın elinden çıkmış bir tablo gibi karşınızda duran bu manzara ve doğal güzellikler; artık sadece yerel halk için değil birçok bölgeden turistler için de hizmete hazır, Türk turizminin önemli bir parçası olmaya başlamıştır. Ayder Yaylası’na yabancı turistler ağırlıklı olarak son beş yıldır gelmektedirler. Bu durumun sebebi, yabancıların “Kaçkar Şekeri” olarak adlandırdıkları Kaçkar Dağları’dır. Her ne kadar bölge yaz aylarında daha hareketli olsa da, kayak sporunu da icra etmek üzere Ayder Yaylası’na kış aylarında da çıkılması gerekmektedir.

Yeryüzünün cennet köşelerinden gösterebileceğimiz Ayder yaylası sizinde tercihleri arasında olabilir. Burada ki göreceğiniz doğal ortam karşısın da kendinizi alıkoyamayacak ve kesinlikle oldukça fazla tutkunuz haline gelebilecek. Doğal zenginlikleri bakımından zengin olan Ayder yaylasında ki şelaleler özellikle de keşfedilebilecek doğal ortamlar arasında yer almaktadır.

ayder yaylası
ayder yaylası

Ayder yaylası turizm merkezi olarak ilan edilerek ziyaretçilerini yıl boyunca çekebilmektedir. Konaklama tesisleri bakımından da son derece gelişen bu yayla  son dönemler de ziyaretçilerini memnuniyetini sağlayabilmektedir. Burada ki ahşap evlerin doğallığı ile birlikte her şeyi doğal olarak burada siz de ziyaret edebilirsiniz. Yöreye uygun olan lezzetleri burada ki ziyaretleriniz de rahatlıkla tadabilirsiniz. Siz de yorucu hayatınızdan şikâyetçi iseniz ve kendinizi yenilemek için doğal bir tatil arıyorsanız size önerilerimiz arasında Ayder yaylası bulunmaktadır.

Ayder Balı

        Ayder Yaylası’nda, orman gülünden (Rhodedendron) elde bal  turistik eşya satan küçüklü büyüklü dükkan ve tezgahlar dikkat çekiyor. Bal satıcıları bunu şifalı bal olarak sunuyorlar. Ayder balının en önemli özelliği tamamen doğal olması. Ayder balını elde etmek için yöre halkı, tahta kovanları iplerle yüksek çam ağaçlarının tepesine çekiyor ve orada bırakıyorlar. Kafkas orman güllerinden polen alan arılar da işte, burada tamamen doğal ortamlarında meşhur Ayder balını yapıyorlar. Balı, ilk bakışta diğer ballardan ayıran özelliği rengi. Klasik bal renginden daha açık üstelik de berrak değil mum gibi bulanık bir rengi var. Bu balın balmumu, ağızda hemen eriyecek kadar yumuşak.

Kaplıca

        Ayder Yaylasında ülkemizin sayılı kaplıcalarından olan Ayder Kaplıcası bulunmaktadır. Kaplıca olarak ise büyük bir tesis var ve gün boyu ziyaretçi akınına uğruyor.  260 metre derinlikten çıkan, 50 derecelik kaplıca sularının başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiğini biliniyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kaplıca sularının romatizmal eklem hastalıkları,sinir, sindirim, dolaşım sistemi hastalıklarıyla idrar yolları ve üreme organı hastalıklarına iyi geldiğini belirtiliyor.

Kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor.Kaplıca sularından fayda görmek için havuza girmek, özel banyo almak ya da içmek mümkün. Tabii ki, kaplıcaya girmeyi sakıncalı kılacak durumlar da var. Örneğin kanamalı rahatsızlıklar, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta geliyor. Bu nedenle kaplıcaya girmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışmak şart.

AYDER YAYLASI
AYDER YAYLASI

Ayder yaylası ilk olarak 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiş ve 1994 yılında da Milli Park olarak adlandırılmıştır. Burada ki zengin kaplıca alanları da ziyaretçilerini ilgisini çekebilmektedir. Ayder yaylasında popüler olan Kaplıcalar belli şifaları ile ziyaretçilerini beklemektedir. Burada doğal sporlar yapabilirsiniz. Dağcılık ve yürüyüş gibi seçenekleri değerlendirerek kendinizi doğal ortama bırakabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı onaylı da olarak açılan burada ki Kaplıca tesisleri yörenin tercih sebepleri arasında yer alabilmektedir.

Doğa harikası bir yer olarak son dönemde yerli ve yabancı olarak ziyaretçi artışı olan Ayder yaylası Türkiye genelinde bilinen en doğal ortama ve zenginliklere sahip bir bölge olarak gösterilebilir. Doğal tabiat olarak Ayder yaylasını kendini doğal ortama bırakmak ve kendini yenilemek isteyenler için oldukça fazla ilgi görebilecek bir yerdir. Kesinlikle Karadeniz’ de önerilen doğal ortamlardan olan Ayder yaylası sizin de tercihiniz olabilir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder yaylası konaklama tesisleri, pansiyon

Bölge de bulunan 9 Otel, 4 Butik Otel, 2 Apart Otel, 1 Dağ evi,1 Tatil Oteli, 1 Pansiyon hizmeti ile birlikte rahatlıkla ziyaretiniz de konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Burada ki bazı konaklama tesisleri şu şekilde incelenebilir.

Ayder yaylası’ na nasıl gidilir, nerede, ulaşım araçları

Ayder Yaylası Rize- Çamlıhemşin’e 19 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgeye karayolu ile ulaşım oldukça rahat bir şekilde temin edilebilmektedir.

.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.