Dünya ile bağlantısını koparmış esrarengiz adalar serisinde yine tüm gizemi ile ilgimizi çekmeyi başarmış bir adayı sizlerle paylaşacağız. Sitemizde önemli bir yere sahip bu köşenin bu seferki konuğu Saba AdasıSaba adası, Karayip denizinde bulunan St. Martin adasının 40 kilometre güneyindeki, Porto Riko’nun doğusunda kalan bir adadır. Saba adası, 14 kilometre karelik yüz ölçümüne sahip olup, karayip denizinde bulunan ve yüz ölçümü bakımından Bozca adanın yaklaşık olarak üçte biri kadar olan volkanik bir adadır.

Bu volkanik adada plajlar, lüks oteller veya sahil boyunca uzanan uzun kumsallar yok, fakat ruhen bir detoksa ihtiyacınız varsa, eşsiz manzara eşliğinde uzun yürüyüşler düzenleme olanağınız fazlasıyla mevcut.

Saba adası, bir denizaltı dağının su üzerindeki görünen kısmı olduğu için ada kıyıları oldukça sarp, dik ve kayalık bir şekilde kendini uzun seneler boyunca birçok ziyaretçiye kapatmış. Saba adası üzerinde genellikle Afrika kökenli hemen hemen 1500-1600 kadar insan yaşamakta. Burada yaşayan ada sakinlerinin geçimini ise adaya gelen gezginler ve Hollanda hükumetinin yaptığı maddi destek sağlamaktadır. Saba adasının başkenti yerlilerin “The Bottom” dediği ve ufak tefek yerleşimin kurulduğu yerdir.

Saba adası muhtemelen karayip denizinin en güzel suya sahip olan adası olmasına rağmen, karayiplerdeki diğer adalar kadar popüler değil. Saba adasında kumarhaneler yok, yat limanları yok. Ada’da konaklama hizmeti sadece tek odalı bungalovlar veren ve adı “El Momo” olan bir otel tarafından veriliyor. Odalardan birine girdiğinizde aklınıza tabii ki tek bir kişi geliyor; Robinson Crusoe. “El Momo”nun sloganı ise adeta adayı tek bir cümlede anlatır nitelikte; “Barış, sessizlik ve doğa”.

Ada’ya daha önce gitmiş gezginlerden ve ada yerlilerinden edindiğimiz ve yapılabilecekler listesinde en başta olan aktivite, adada bulunan “Scenery Dağı”na bir yürüyüş. Ada yerlileri, adaya ilk defa gelen gezginlere şu sözü söylerlermiş; “Scenery dağına çıkın ve aslında ne kadar özgür olduğunuzu bir kez de olsa anlayın”. Tepeye çıkmayı başardığınızda ise yukarıda size adanın en yüksek tepesine tırmandığınızı gösteren sembolik ve esprili bir sertifika veriliyor.

Ayrıca Saba Adası, Hollanda Antilleri’nin bir parçasıdır. Adaya ulaşım ise Kuzey Amerika veya Avrupa’dan çeşitli havayolu şirketlerinin St. Martin adasına düzenlediği uçak seferleriyle St. Martine gelip, Saba adasına geçişi yine küçük bir uçak veya bir tekne yardımı ile yapabilirsiniz. Saba adası, karayiplerin belki de en az popüler olan, ziyaretçi sayısı karayiplerdeki diğer adalara nazaran oldukça az olan, “Barış, sessizlik ve doğa” sloganıyla kaçış noktası arayan herkese kucak açan esrarengiz bir rota olarak listemize girmeyi başardı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.