Fransa‘nın en dikkat çeken ve tanınan merkezleri arasında Saint Tropez gelir. Özellikle sanatsal faaliyetler, yaz turizmi ve benzer sebeplerden dolayı her sene bu kente yoğun bir turist akını gerçekleşir.

Coğrafi Özellikler ve İklim

Fransa’nın güneydoğu bölgesinde bulunan Saint Tropez, Güney Avrupa’nın en ilgi çekici noktalarından birisi olarak tarif edilebilir. Marsilya ve Nice şehirleri arasında yer alan bu kent, yaz turizmi açısından çok sayıda kişiye ev sahipliği yapar. İçinde çıplaklar kampı da bulunan 5 kilometrelik plaj uzunluğu ile her milletten turistin görmeyi istediği şehirdir.

Kent nüfusu yaklaşık 6.000 kişidir ve konuşulan dil Fransızcadır. Turist yoğunluğundan dolayı İtalyanca, İspanyolca, İngilizce dilleri de yoğun olarak duyulabilir.

Saint Tropez
Saint Tropez

Tarih

Tarihi olarak önem arz eden kent, Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki başarılarının altına da imza attığı için popüler olmuştur. Saint Tropez, aynı zamanda Fransız sinemasının “Fransız Yeni Dalga” hareketi ve müzik dünyasının “Ye-Ye” hareketine ev sahipliği yapmasından dolayı sanatçılar tarafından da sevilir.

Ekonomi

Saint Tropez ekonomik olarak kendi kendine yetebilen ve balıkçılık ile turizm gelirleri sayesinde ayakta kalan bir özelliğe sahiptir. Uluslararası üne sahip sinema filmlerinin bazı sahnelerinin veya tamamının burada çekilmesi, burayı bir çekim noktası haline getirirken ünlü sinema ve müzik yıldızlarının kentten yazlıklar almaya başlaması ile oldukça popüler bir şehir haline gelmiştir.

Coğrafi Özellikler ve İklim

Yıl boyunca ılık ve yumuşak bir iklim görülür. Yağışlar az, güneş ise çok görülür. Pampolenne Plajı gibi oldukça ünlü bir plaja sahip olan kentte hava sıcaklıklarının olumlu yanlarından dolayı kışın bile denize girilebilir.

Şehrin görkemli La Mouette şatosu, sanat ve denizcilik müzeleri, kordon olarak bilinen La Tete De Chien ve çeşitli meydanları ziyaret edilebilir. Şehir merkezinden yukarılara çıkıldıkça yeşil alanlar ve bazı dağlık araziler ile karşılaşılabilir. Mavi deniz ve yeşil ormanlar, Saint Tropez kıyılarında da buluşurlar. Bu ve benzer nedenler kentin yaşam kalitesini de artırır.

Hiç bitmeyen gece hayatı, kıyı şeridindeki alışveriş alanları ve önemli noktaları ile keyifli bir kent olma özelliği kazanan Saint Tropez, İtalya ile İspanya kıyıları arasında yolculuk yapanlarca da kolaylıkla ziyaret edilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.