İçindekiler

Ülkemizin en güzel yaylalarının ve yeşillik alanlarının bulunduğu illerden biri olan Sakarya, sınırları içerisinde barındırdığı doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Sınırları içerisinde birçok yayla, kaplıca, göl gibi doğal güzellikler bulunan Sakarya, hem doğa turizmcilerinin hem de kampçıların odak noktası olmuş durumda.

Doğal yapısı tahrip edilmeyen ender noktalardan biri olan Sakarya, doğal güzelliklerin merkezi kamp yerleri ile de gezginlerin uğrak noktası olmuş durumda. Bölgede 30’u aşkın yayla bulunuyor. Sakarya kamp yerleri, ülkemizin en önemli uğrak noktaları arasında. Özellikle İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi büyük şehirlerin yakınında olması nedeniyle de yıl boyunca kampçıların akınına uğruyor diyebiliriz.

Sakarya Kamp Yerleri ve Yaylaları

Sakarya denilince akla ilk gelen ve ulaşımı daha kolay olan yayla ve kamp yerlerini sizler için derledik.

Sülüklü Göl

Sülüklü Göl Kamp Alanı
Sülüklü Göl Kamp Alanı

Sakarya’nın en güzel noktalarından biri olan Sülüklü Göl, deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikte yer alıyor. Özellikle son yıllarda çok sayıda kampçı tarafından tercih edilmiş durumda. Diğer taraftan piknikçiler tarafından çok fazla tercih edilmemesi kampçılar için de olumlu bir yön olarak ortaya çıkıyor.

Sülüklü Göl, Sakarya ile Bolu il sınırları arasında yer alıyor. İstanbul’dan yaklaşık 3 saat sürüor. Fakat trafik durumunu da göz önüne alırsak 4-5 saatlik bir yolculuk yapmak olası.

Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası
Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası, Sakarya’da kamp yapılacak yerler arasında benim için ilk sıraya yazılabilir. Üstte resimde gördüğünüz göl Sülüklü Göl. Sizin de anlayacağınız gibi iki yer birbirine oldukça yakın. Davlumbaz Yaylası’nda rakım 1700-1800 metre arasında.

Sülüklü Göl’de olduğu gibi burada da bakir bir bölge olması nedeniyle kampçılar tarafından tercih edilen kamp yerleri arasında.

 

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası
Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası, Sakarya’nın en güzel yerlerinden birisi. Üstte resimde de görebileceğiniz gibi muhteşem bir güzelliğe sahip. Sakinlik ve bakirlik bakımından oldukça güzel yaylalardan biridir. Dere kenarlarında kamp için çok uygun noktalar vardır.

 

Acelle Yaylası

Acelle Yaylası
Acelle Yaylası

Türkiye’nin en kalabalık yaylalarından biri olan Acelle Yaylası, yaz aylarında kampçılar tarafından çok fazla tercih edilen bir yer değil. Yaylada oldukça fazla sayıda yürüyüş parkuru bulunuyor. Yaylanın kampçılar için en uygun zamanı Sonbahar mevsimi olarak nitelendirilebilir.

Dikmen Yaylası

Dikmen Yaylası
Dikmen Yaylası

Sakarya’nın en güzel yaylalarından biridir Dikmen Yaylası. Ayrıca bölgenin en yüksek yaylalarının başında gelmektedir. Eğer Sakarya’ya geldiyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bölgedeki diğer yaylalar ile de yakın olması nedeniyle de tercih konusu bir yer. Yaylada temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir de bakkal bulunuyor.

Taraklı Karagöl Yaylası

Taraklı Karagöl Yaylası
Taraklı Karagöl Yaylası

Etrafında birçok yayla barındıran Taraklı Karagöl Yaylası, ayrıca birçok trekking yürüyüş parkuru da barındırıyor. Yaylada göl bulunuyor ve bu gölün etrafına çadır kurma imkanınız bulunuyor. Alanda özel bir tesis bulunmuyor. Eksik olan herhangi bir malzemenizi Taraklı köy merkezinden temin edebiliyorsunuz.

Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası
Soğucak Yaylası

Sapanca merkeze yakın bir mesafede sayılabilecek bir yerde yer alan Soğucak Yaylası, 1100 metre rakıma sahip. Yaylaya araç ile ulaşım konusunda da kış olmadığı sürece sorun yaşamazsınız. Ulaşılabilir olması ve nitekim güvenli ve temiz olması yaylayı uğrak noktası olarak kılıyor.

Yaylada yılın belli bir döneminde şenliklerde düzenleniyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir