Salda Gölü, Türkiye’nin en temiz gölüdür ve Türkiye’nin Maldivleri olarak geçmektedir. Gölün muhteşem mavi yeşil renkleri ile bembeyaz kumu bu sıfatı gerçekten de hak etmektedir. Salda Gölü, Burdur merkeze 56 km uzaklıktadır. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi, şehir içi ulaşım araçlarını da kullanabilirsiniz.

Salda Gölü’nde konaklamak isterseniz, gölün civarında küçük pansiyonlar bulunmaktadır. Ancak Salda Gölü’nün keyfi en güzel kamp kurarak çıkarılır. Salda’nın huzur veren kıyısında, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek Burdur’da mutlaka yapılması gerekenler arasındadır.

Salda Gölü Hakkında Bilgi

Doğal güzellikleriyle ünlü Burdur şehrimizin Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü, bölgenin tabiatına hayat veriyor. Göller bölgesinin bir parçası olan Salda, bir krater gölü. Yeşilova ilçesine 5 kilometre, Burdur şehir merkezine 56 kilometre, Denizli’ye 96 kilometre, Antalya şehrine ise 159 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Salda Gölü pek çok özeliği olan doğa harikası bir göl. Ülkemizin en derin ve en temiz gölü olarak biliniyor. Derinliği yer yer 196 metreyi buluyor. Gerçek bir tabiat harikası özelliklerine rağmen yolların sapasında ve gözden uzak kaldığı için, gezginler tarafından yeterince keşfedilmemiş bir göl olduğu söylenebilir.

Burdur vilayet sınırları içerisinde olmasına rağmen, Burdur, Denizli ve Antalya şehirlerimizin tam ortasında konumlanıyor. Şehirler arası seyahat edenler, otobüsler, özel araçlar ana yollardan uzak bulunan Salda Gölünün uzağından geçiyor. Fakat, Salda’yı bilenler ya da merak edip görmek isteyenler özel araçları ile gölü görme olanağı bulabiliyorlar.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir Nerede?

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü’ne Burdur’dan ulaşmak için, Burdur, Hacılar, Yeşilova yönü kullanılıyor. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler ise, Burdur’dan Yeşilova minibüslerine binerek göle ulaşabiliyor. Antalya’dan Salda’ya gidecek olanlar Antalya, Çavdır, Karamanlı yolunu ya da Antalya, Acıpayam, Güney yolunu kullanabiliyor. Yine Yeşilova minibüsleri bu şehrimizden de isteyenleri göle ulaştırıyor. Denizli’den, Denizli, Serinhisar, Güney yolunu takip edenler Salda’ya ulaşırken, bu şehrimizden de Yeşilova minibüsleri yolcu taşıyor.

Doğa severlerin mutlaka keşfetmeleri gereken Salda Gölü, sevimli, küçük bir tabiat parçası. Ülkemizin en temiz gölleri arasında yer aldığı doğru olmakla beraber, son yıllarda kirlenmeye başladığı, uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Gölün aniden derinleşiyor olması, tehlikeli tarafı. Gölde yüzmek isterken görülen bazı boğulma vakaları, ani derinleşmeden kaynaklanıyor ve dikkatli olmayı gerektiriyor. Bu tür vakalar konusunda Salda Gölü civarında bulunan köylerin sakinleri hayli tecrübeli. Göl ve civarını gezecek olanları bu konuda ikaz ediyorlar.

Salda Gölü çevresi ormanlarla kaplı cennet bir köşe niteliğinde. Etrafında özellikle karaçam ormanları bulunuyor ve plajlar da yer alıyor. Özellikle Eşler yaylası adı verilen düzlüğe çıkıldığında en güzel Salda Gölü manzaralarına şahit olmak mümkün. Bu mevkiden izlenebilecek gün batımları muhteşem güzellikte. Göl civarında gezmeye gelenler olduğu gibi, buranın güzelliğini bilen ve bu güzelliğe alışmış olanlar, göl etrafında kamplar da kuruyorlar. Salda Gölü suyunun sedef hastalığına iyi geldiği biliniyor. Suyunun içeriğinde magnezyum, soda ve kil bulunuyor. Civarındaki ormanlar içerisinde ise, keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu gibi av hayvanları yaşıyor. Salda Gölünün içerisinde de yaban ördekleri avcıların ilgisini çekiyor. Salda Gölünün bir özelliği de, su seviyesi düştüğünde yedi adet beyaz adanın ortaya çıkması. Salda, ülkemizin gezilmeye değer güzelliklerinden biri. Salda gölünden balık da tutuluyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir