Avrupa kıtasının güneyinde yer alan San Marino’nun başkenti ülke ile aynı adı taşıyan San Marino kentidir. Ülke İtalyan yarımadasının içerisinde yer alır. San Marino’nun tek sınır komşusu da İtalya’dır. Ülke Avrupa’nın yüz ölçümü olarak en küçük devletlerinden birisi olma özelliğine sahiptir.

San Marino’ya gitmek için iki seçenek vardır. Bunlar hava yolu seyahati ve kara yolu seyahatidir.

Hava Yolu: San Marino’ya gitmek için direkt uçuş seferleri yoktur. Bunun için ülkeye seyahat aktarmalı olarak yapılır. San Marino’ya İtalya’nın Rimini kenti içerinde bulunan uluslararası bir hava limanı aktarması ile gidilir. Rimini’ye aktarma ile Bolonya ve Floransa üzerinden ulaşım sağlanır. Aktarmalar Bolonya’ya ya da Floransa’ya geldikten sonra demir yolu ve kara yolu ile de gerçekleştirilebilir.

San Marino
San Marino

Ülkenin başkenti San Marino’da havaalanı yoktur. Bu sebeple kente Rimini üzerinden geçmek mümkündür. İki şehir arası mesafe 20 km’dir. Rimini kentine geldikten sonra kara yolu bağlantısı ile geçilir. Şehre gelmek için bir diğer aktarma seçeneği Ancona, Bologna ya da Forli üzerindende yapılır. Bu kentlerden başkente yine kara yolu bağlantısı ile geçilir. Şehre en kolay ulaşım Rimini üzerinden sağlanır. Rimini ve San Marino arası yolculuk süresi yaklaşık olarak yarım saattir.

San Marino’ya şahsi araçlarla kara yolunu kullanarak da seyahat etmek mümkünüdür. Ülkeye Bulgaristan üzerinden gidilir. Türkiye ve San Marino arası yol mesafesi 2798 km’dir. Bu da yol durumu ve molalarla birlikte yaklaşık 1 buçuk günün yolda geçmesi anlamına gelir.

San Marino ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Bunun için ülkede kalış süresinin 20 günü aşmaması gerekir. San Marino yüz ölçümü olarak küçük bir ülke olduğu için tüm ülke bu süre içerisinde rahatça gezilebilir.

San Marino Akdeniz ikliminin görüldüğü bir ülkedir. Ülkede yaz ayları sıcak kış ayları ılık geçer. San Marino’ya gitmek için en uygun dönem Nisan ve Ekim ayları arasıdır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir