Çin‘in Avrupa standartlarına en yakın şehri Şangay’dır. Bu şehirde her milletten turistin alışveriş yaptığı da görülebilir.

Şangay’dan neler alınır?

Kol Saati: Şangay, hem orijinal marka kol saatleri ile hem de bu markaların korsan ürünleri ile ünlü bir şehir olarak bilinir. Şehirde yer alan pek çok mağaza, orijinal markaların pahalı kol saatlerini satarken, çeşitli iş hanlarında ise aynı markaların korsan ürünlerini bulmak da mümkündür. Hatta Çin’den çekilerek dünyaya yayılan korsan kol saatlerinin geneli de Şangay’dan sağlanır.

Öncelikli olarak bilinmesi gereken, Şangay’ın işlek caddeleri üzerinde yer alan saat mağazalarıdır. Bu mağazaların hepsi lüks tüketim için orada yer alan orijinal satış noktalarıdır. Üstelik bu mağazalardaki kol saatleri, Avrupa’ya göre oldukça pahalı fiyatlara satılır. Örneğin İsviçre menşeili bir markanın Avrupa’daki satış rakamı 6.000 Euro iken, markanın Şangay mağazalarında aynı rakam 8.000 Euro’lara kadar çıkabilir. Eğer aynı modelin korsan ürününü almak istiyorsanız, bununla ilgili satış yapılan alışveriş merkezlerine gitmeniz gerekecektir. Zaten Avrupa’dan giden her ziyaretçi, bu tür alışverişe merkezlerine uğrar. Çünkü aynı modelin birebir taklidi, neredeyse 40 Euro’ya kadar düşebilir.

Çanta: Şangay her türlü çanta konusunda adeta cennet bir şehir. İster kadın çantaları, ister seyahat tipi büyük çantalar, isterseniz de laptop çantaları gibi ürünler konusunda bol seçenekler bu şehirde mevcut. Söz konusu çantalar orijinal deri olabildiği gibi farklı malzemelerden de yapılabilir. Benzer şekilde, markaların taklit ürünleri de bu çantalar arasında yer alırken, oldukça kaliteli ürünler de Şangay’daki mağazalardan tedarik edilebilir.

Çeşitli Oyuncaklar: Çocukların ve gençlerin ilgi göstereceği birçok oyuncak tipi Şangay’da satılır. Bu oyuncaklara örnek vermek gerekirse ginger, direksiyonsuz ginger, kay kay takımı, drone, uzaktan kumandalı araba gibi ürünler sayılabilir. Söz konusu oyuncaklar fiyat olarak oldukça avantajlıdır. Bu nedenle de şehri ziyaret eden Avrupalılar’ın çoğu çocukları ya da kendileri için oyuncak alırlar.

Geleneksel Çin Kıyafetleri: Eğer kostümlere ve geleneksel kültürlere merkalıysanız, Şangay’dan Çin’e özel kıyafetler alabilirsiniz. Bu kıyafetleri hediye olarak da düşünebilir ya da tamamen anı olarak saklayabilirsiniz. Aynı şekilde Çinliler’in geleneksel olarak yüzyıllardır kullandıkları hasır örme şapkalar da Şangay’da satılmaktadır. Bu ürünler de şehirle özdeşleşen ürünler arasında yer alır.

Yemek Çubukları: Çin yemeklerini yerken kullanılan ve “chop stick” olarak anılan yemek çubukları da Şangay’ın popüler ürünleri arasındadır. Üstelik Şangay turistik bir şehir olduğu için istenilen kalitede ve istenilen dizaynlarda bu çubuklardan bulabilmek mümkündür.

Şangay Bibloları: Evdeki vitrinlerde süs olarak değerlendirilmek üzere, Şangay’ın ünlü “Band” caddesini tema edinen biblolar alınıp memlekete getirilebilir.

Şanghay’da Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Şanghay
Şanghay
  • Çin’in genelinde olduğu gibi, Şangay’da da pazarlık kültürü var. Bir mağazaya girildiğinde, ilk duyulan fiyat kabul edilmemeli ve çok daha azına bu ürün alınmalıdır. Örneğin 200 Yuan fiyat söylenen geleneksel hasır Çin şapkalarını 15 Yuan’a kadar düşürebilmeniz mümkündür.
  • Alışveriş esnasında para hesabı yaparken, Yuan para birimi 6’ya bölünerek Dolar’a; yaklaşık 2 – 2,5’a bölünerek de TL’ye çevrilebilir.
  • Şangay mağazalarla ve alışveriş merkezleri ile dolu olan bir şehir olduğu için, içe sinmeyen hiçbir yerden alışveriş yapılmamalıdır. Çünkü mutlaka daha iyi bir yer bulunacaktır.
  • Mağazaların çoğu yabancı para birimi kabul etmeyecektir. O nedenle mutlaka alışverişten önce Yuan sahibi olunmalı ve eldeki Dolar’lar Yuan’a (RMB) çevrilmelidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir