Güney Amerika’nın finans merkezi olan Sao Paulo, Brezilya kültürlerinin bir karışımı. Üç gün Sao Paolo’yu görmek için yeterince uzun. Önce kısa notlar:

  • Brezilya’ya vizesiz gidebiliyorsunuz.
  • Cumbica Uluslararası Havaalanı (GRU), Sao Paulo’ya 25 km mesafede yer almaktadır. Taksiler ve shuttlelar sizi hızlıca şehir merkezine götürecek (tren yok).
  • Metro sistemi, şehir etrafında hareket etmek için en iyi seçim. En iyisi, bir metro istasyonu yakınında konaklama ayarlamak.
  • Çantanızda şemsiye bulundurun çünkü Sao Paulo öğleden sonraları şiddetli çiseleyen yağmurları ile ünlüdür.
  • Şehri gezerken bisiklet de kullanabilirsiniz.
  • Restoranlarda% 10 bahşiş bırakmak normaldir ve bu genellikle otomatik olarak faturanıza dahil edilir.

Mosteiro Sao Paulo

Mosteiro Sao Paulo
Mosteiro Sao Paulo

Şehri gezinmek için şehrin özel bisiklet şeridini (Ciclofaixa) kullanın ve yüzünüzde Brezilya rüzgarı ile şehrin en önemli turistik yerlerini ziyaret edin. Her biri şehrin farklı bölgelerinde bulunan 5 pist vardır. Paulista / Centro pistini tavsiye ederiz. Paulista Bulvarı’nı, tarihi tren istasyonları “Estação da Luz” ve “Julio Prestes”i, tarihi şehir meydanında “Mosteiro Sao Paulo” ve “Theatre Municipal”u ziyaret edin.

Bike Sampa

Bike Sampa
Bike Sampa

“Bike Sampa” dan bir bisiklet kiralayın. Online olarak kayıt olabilir ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Resmi Ciclofaixa web sitesinde pistlerin haritası mevcuttur. Pazar ve tatil günlerinde bisiklet şeridi, tüm kesişme noktalarında ve trafik ışıklarında destek personeli tarafından yönetilmektedir.

Paulista Caddesi

Doksanlarda inşa edilen bir finans merkezinden çok daha fazlası olan Paulista Caddesi, Sao Paulo ve Brezilya’nın kültürel çeşitliliğini bir araya getiriyor. Burada her çeşit insan görebilirsiniz. Öğrenciler, dilenciler, sanatçılar, iş adamları… Buradaki binalar Aralık ayı boyunca süslenmiş bir şekilde kalır. Birçok koro ve etkinlik düzenlenir. Yeni yıl gece partisi de danslar, şovlar ve havai fişekler ile görülmeye değer. Bu bölgede yemek yemek biraz pahalı kaçabilir ama Al. Santos, Brigadeiro Luis Antônio ya da diğer ara sokaklarda daha ucuza yenebilir. Ya da fast food tercih edilebilir.

Conjunto Nacional şehirdeki en geleneksel binalardan biri. İçerisinde evler, mağazalar, sinemalar ve sanat galerileri yer alır.

Şehrin en gözde caddesi olan Oscar Freire, Paulista’ya sadece 15 dakika uzaklıktadır. Tüm dünyadaki moda markalarını burada bulabilirsiniz.

En iyi Japon restoranlarından bazıları bu bölgededir. Alameda Campinas’taki Shintory isimli restoranı denemenizi tavsiye ederiz.

Museu de Arte de Sao Paulo 

Museu de Arte de Sao Paulo 
Museu de Arte de Sao Paulo

M.Ö. 4. Yüzyıldan kalma eserleriyle bir kültür hazinesi. 8000’den fazla parça ile dünyadaki en önemli koleksiyonlardan birine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda, 19. yüzyıl Avrupa sanatının dünyadaki en önemli müzelerinden biri. Renoir, Monet, Van Gogh, Picasso, Delacroix’in eserlerini bile burada bulabilirsiniz. Sık sık yapılan gösterile, pazar günleri düzenlenen el sanatları ve antika pazarı ile Sao Paulo halkı için popüler bir buluşma noktası. Video kaydetmek ve müzede flaş kullanmak yasak. Fotoğrafların da sadece kişisel kullanımına izin verilir. Pazar günleri açılan el sanatları ve antika fuarı eserler çok pahalı olsa da görülmeye değer.

Banderias Anıtı

Banderias Anıtı
Banderias Anıtı

Victor Brecheret tarafından inşa edilen bu destansı heykel, dünyanın en büyük anıtlarından biri. Ibirapuera Parkı’nın önünde yer alan ‘Monumento à Bandeiras’, 18 ve 19. yüzyıllarda yerli halkın elinden bütün Brezilya topraklarının kontrolünü eline geçirmeyi başaran Portekizlilere adanmıştır. Anıtın ardındaki tartışmalı mantığa rağmen, heykelde tasvir edilen görüntüler etkileyici bir manzaraya sahip. Heykelin aydınlatması sayesinde gece görüntüsü daha da dramatik.

Estação da Luz

Estação da Luz
Estação da Luz

Etkileyici ve tarihi bir tren istasyonu. İngiliz mimarisinden esinlenerek inşa edilen gar, Sao Paulo’daki en önemli toplu taşıma merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Ziyaretinizi Jardim da Luz ve Pinacoteca do Estado ile birleştirin.

Luz Square

Luz Square
Luz Square

Şehrin en eski parkı Luz Square, Estação da Luz ve Pinacoteca do Estado arasında yer almakta olup, bu noktalara yapılan ziyaretler arasında mükemmel bir durak noktasıdır. 1825 yılında halka açılmadan önce zenginler için bir mesire yeri olarak kullanılmıştır.

Pinacoteca Estado

Pinacoteca Estado
Pinacoteca Estado

Şehrin en eski sanat müzesi olan Pinacoteca Estado, çağdaş ve 19. yüzyıl sanat eserlerine odaklanmaktadır. Ülkedeki sanat kurumlarının çoğunda olduğu gibi, müze de Brezilya sanatçılar ve kültürünü destekliyor, ilk kat gezici sergilere adanmış. Müze Perşembe günleri saat 17: 00’den sonra ve cumartesileri tüm gün ücretsiz. Ayrıca 10 yaşın altındaki çocuklar ve 60 yaş üstü yaşlılar için de ücretsizdir. Müze pazartesi günleri kapalı ve perşembe günleri geç saatlere kadar açıktır (saat 22’ye kadar).

Rua 25 de Marco

Rua 25 de Marco
Rua 25 de Marco

Bu cadde, şehirdeki en popüler pazar alanı. elektronikten hediyelik eşyalara kadar her şey var. En yakın metro istasyonu mavi hat üzerindeki São Bento.

Mercadao – Sao Paulo Municipal Market

Mercadao – Sao Paulo Municipal Market
Mercadao – Sao Paulo Municipal Market

Tarihi 1933’e dayanan bu tarihi bina, günümüzün ‘Paulistano’ yaşamının en güzel örneği ve öğle yemeği için mükemmel bir yer. Birinci kattaki tezgahlar, baharatlardan taze ürünlere kadar her şeyi satıyor. “Bolinho de bacalhau” (kızarmış morina köfteleri), “pastel” (ince tuzlu makarna) ve “virado a paulista” (pilav, fasulye ve et) yemenizi tavsiye ederiz.

Restaurante Amazonia

Restaurante Amazonia
Restaurante Amazonia

Bu sade restoran, ülkenin her bir yanından lezzetli geleneksel yemekleri sunmaktadır. Menü muhtemelen size çok fazla yardımcı olmayacak çünkü İngilizce’de mevcut olsa da, malzemelerin isimleri tamamen yerel dilde. Ne sipariş vereceğinize karar vermek için yardım alın. “Pato a Tucupi” ve “Sorvete de Tapioca” deneyebilirsiniz. İçecek olarak da Cachaça ve Brezilya premium biraları ideal.

Adres: Rua Rui Barbosa 206, Sao Paulo


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.