Ülkemiz yer altı şehirleri bakımından son derece zengin ve değerli bir birikime sahip. Özellikle İç Anadolu bölgesi pek çok önemli yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Kapadokya bölgesinin en önemli yer altı şehirlerinden biri de Saratlı Kırkgöz yeraltı şehri. Tarih meraklılarının ilgiyle gezdikleri yeraltı şehirlerinden biri olan Saratlı Kırkgöz’ün ziyaretçi sayısı da, her geçen gün artıyor. Yüzlerce yıl önce burayı ev, yurt edinmiş, burada yaşam kurmuş insanların izleri, gezenleri son derece etkiliyor. Yapıldığı dönemlerdeki insanları, dış etkenlerden koruyan, savunma ihtiyacını temin eden, mevsim koşulları karşısında güçlü kılan yeraltı şehri, insanlığın gelişimine, mekan anlayışının ilerleyişine dair pek çok ipucu sunuyor.

Yer yüzünde ender bulunan doğal ve tarihi zenginliklerden biri olan Kapadokya bölgesini gezen yerli ve yabancı turistler, yolları üzerinde bulunan Saratlı Kırkgöz’e mutlaka uğruyorlar. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, iyi korunmuş, baştan sona rahat gezilebilen bir mekan. Aksaray şehrimizin Güzelyurt ilçesi Manastır mevkii, Saratlı Kırkgöz’e ev sahipliği yapan yer. Aksaray şehrimize 22 kilometre, Nevşehir şehrimize ise 50 kilometre mesafede yer alıyor. Ayrıca büyük İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunuyor.

Saratlı Kırkgöz, tarihçilerin ifadelerine göre Roma döneminde yerleşime açılmış bulunuyor. Şehir, içten sürgülü olarak, dışarıdan gelenlerin teşhis edemeyecekleri biçimde yontulmuş değirmen taşlarından imal edilen emniyet kapılarına sahip. Bu emniyet kapıları güvenli ve kullanışlı bir şehir yapısı sağlıyor. Saratlı Kırkgöz, 2001 senesinde turizme açılmış. Şu an için ilk üç katı gezip görmeye açık bulunuyor. Henüz geziye açılmamış bin metrekarelik bir kapalı alanı daha bulunuyor. Gezginlerin ziyaret edebildikleri üç katlı kısım içerisinde kırk ayrı oda bulunuyor. Ayrıca Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehrinde; kiler, tuvalet, banyo ve havalandırma sistemi de yer alıyor.

Bölgedeki yetkililerin söz konusu yeraltı şehri hakkındaki ifadelerine göre; buraya artan turist ilgisi rakamlara somut olarak yansıyor. 2000’lerin sonlarında 80 bin civarında yerli ve yabancı turist Saratlı Kırkgöz’ü ziyaret etmişken, 2010 yılında sadece yabancı turist sayısı 114 bin rakamına ulaşmış. Bugün bu rakam katlanarak büyüyor. Peş peşe gelen tur otobüsleri, kafilelerin sıraya girerek beklemelerine sebep oluyor. Burada dünyanın dört bir yanından gelmiş insanları görmek mümkün.

Avrupa ülkelerinden, Almanya ve Fransa’dan gelenler ağırlıklı olduğu gibi, Japonya’dan, Kore’den gelenlerin çokluğu da dikkat çekiyor. Ülkemizin farklı illerinden gelen yerli turistin artan ilgisi de ayrıca sevindirici. Ziyaretçiler için müzekart girişte geçerli. Giriş ücreti ise 8 t olarak uygulanıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.