İçindekiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Muğla’nın harika doğal güzelliklerinin yer aldığı, antik kalıntıları, plajı ve mavi ile yeşilin birbirine geçtiği Sedir(Kleopatra) Adası ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Sedir (Kleopatra) Adası Nerede, Sedir (Kleopatra) Adası Hakkında Bilgi, Sedir (Kleopatra) Adası Gezilecek Yerler, Sedir Adası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti ne kadardır, Sedir Adası’na Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Sedir Adası Nerede

Muğla ilinin en değerli turizm cennetlerinden biri olan Sedir Adası, Ege Bölgesi’nde Gökova Körfezi’nde, Muğla ilinin Ula ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Sedir Adası Hakkında Bilgi

Hem tarihi yapısı hem de doğal güzelliği ile oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip olan Sedir Adası, Gökova Körfezi’nin dünyaca ünlü cennet köşelerinden biridir. Ünü dünyanın dört bir yanına yayılan ve tarihte Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı sevgilisi ünlü komutan Antonius’un büyük aşk yaşadığı, yüzüp kumlarında uzandıkları rivayet edilen Sedir Adası, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Antik dönem de Kedrae ve Cedrae isimleri ile anılan Sedir Adası, Helen ve Yunan kültüründen izler taşımaktadır. Balayı Adası, Aşk Adası, Şiir Adası Kleopatra veya Gülen olarak da bilinen Sedir Adası, güzellikleri içinde barındırması sebebiyle güzel isimleri hak etmiş bir cennet köşesidir.

Altın sarısı rengindeki eşsiz kumu ve mavinin her türlü çeşidini barındıran eşsiz denizi ve değerli tarihsel yapısı ile Sedir Adası ya da Kleopatra Adası insanın ömründe bir kere de olsa görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bunun dışında Kleopatra Plajı, Kedrai Antik Kenti, Çamlı Köyü, Boncuk Koyu ise Sedir Adası gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Sedir Adası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yüzyıllarca kayaçların aşınması sonucu oluşan Sedir Adası, belki de dünya da benzeri olmayan bir kumsala sahiptir. Bu güzelliği ile koruma altında bulunan Sedir Adası, dini bayramların birinci günü hariç her gün ziyaret edilebilmektedir. Müzekart sahiplerinin ücretsiz, diğer kişilerin 20 TL karşılığında girebildiği ören yeri yaz döneminde (15 Nisan-2 Ekim) 08.30-18.30 saatleri, kış döneminde (3 Ekim-14 Nisan) 08.30–17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir

Muğla şehir merkezine 60 km, Marmaris’e ise 25 km mesafede yer alan Sedir Adası’na özellikle dünyaca ünlü Kleopatra Plajı’na Marmaris üzerinde ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak deniz yolu ile de buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Marmaris’in Çamlı beldesinden Sedir Adası’na düzenli tekne seferleri mevcuttur. Bu nedenle Sedir Adası’na deniz yolu ile ulaşmak için öncelikle Çamlı köyüne gelmek gerekmektedir.

Binlerce yıllık tarihi, doğal zenginliği ve mavinin bütün tonlarının eşsiz bir güzellik kattığı denizi ile Sedir Adası Türkiye’nin cennet yerlerinden biridir. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Sedir Adası ile ilgili resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir