Afrika’nın batı kısmında, Atlas Okyanusu’nun kıyısında bulunan Senegal lokasyon olarak Senegal Nehri’nin güneyinde kalır. Mali, Moritanya ve Gine ile sınır komşusudur. Başkenti Dakar olan ülkenin resmi dili Fransızcadır. Yer fıstığı başta olmak üzere çeşitli tarım ürünlerinden gelir elde eder. Ayrıca önemli turizm gelirleri de vardır.

Senegal yağışlar dikkate alındığında üç farklı bölgeye ayrılır. Bunlar Sahelian, Sudanik ve Casamance bölgeleridir.

Sahelian bölgesi yıllık ortalama 350 mm yağış alır. Buranın güneyinde kalan Sudanik bölgesinde ise yıllık yağış miktarı 900 mm civarındadır. Tropikal iklim özelliklerinin görüldüğü Casamance bölgesinde ise yağış miktarı 1000-1500 mm arasında değişir. Casamance bölgesinin yağışlı olmasının en önemli nedeni kıyı bölgesinden gelen rüzgarların nem oranını yükseltmesidir.

Senegal
Senegal

Senegal genel olarak yıl boyunca sıcak bir havaya sahiptir. Ülkenin orta kısımlarında çöl ikliminin etkileri gözlenir. Buna karşın güney kısımlar tropik iklim altındadır. Güney bölgelerde ortalama sıcaklık değerleri 23-25 dereceler arasında değişir. Yukarılara doğru gidildikçe çöl ikliminin etkileri arttığından sıcaklık değerleri yükselmeye başlar.

Senegal‘e gidilmesi için en ideal zaman Kasım-Şubat arasındaki dönemdir. Bu dönemdeki sıcaklık değerleri 22-25 derece arasında değişir. Temmuz-Eylül arasındaki dönem oldukça yağışlıdır. Bu zaman aralığında otel fiyatları düşse de yağmurlardan dolayı birçok yer ziyarete kapanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.