Simena Kalesi

Çağlar, medeniyetler ve kültürler yatağı olan ülkemiz coğrafyası, tarihin en eski devirlerinden bugüne ulaşan eserler ile dolu. Simena Kalesi de tarih kokan bu eserlerden biri. Antalya şehrimizin Kaş – Finike arasındaki bir bölgesinde ve günümüzde Kaleköy olarak adlandırılan antik Likya kentinde yer alıyor. Likya kentine diğer bir adıyla Simena deniyor.

Simena Kalesi Tarihçesi

Kaleköy Simena antik kenti üzerine kurulu. Bu bölgede tespit edilen yazıtların verdiği bilgilere göre Simena bölgesinin tarihi MÖ IV yüzyıla kadar uzanıyor. Simena Kalesinin tarihi de orta çağlara bağlanıyor ve orta çağ boyunca etkin kullanıldığı tahmin ediliyor. Kalenin iç kale tabir edilen kısmını orta çağ surları oluşturuyor. Kalenin tapınak kesiminden bugüne birkaç bloktan oluşan kalıntılar ulaşmış bulunuyor. Ayrıca bu tapınak ile bağlantılı olan bir de stoa kalede yerini alıyor. Simena Kalesinin içerisinde doğal olarak kayalara oyulmuş 7 adet oturma sırası ve 3000 kişi kapasiteli bir tiyatro kısmı yer alıyor.

Kale tiyatrosu özellikleri ile Likya şehirleri içinde en küçük tiyatro. Kaya mezarının üst kısmında, düzgün bloklardan oluşan Roma Devri duvarı bulunuyor. Roma duvarının üzerinde ise mazgalları ile geç döneme ait sur yer alıyor. Bu kısımda aynı anda üç farklı dönemi bir arada görmek söz konusu. Kenar kısmında bulunan hamam oldukça harap durumda bulunmakla beraber, kitabesindeki yazı biliniyor. Söz konusu kitabede “Aperlai halkı ile meclisi birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus’a armağan edilmiştir.” yazıyor. Bu kitabe ibaresi oldukça bilgi verici bir unsur teşkil ediyor. Yine aynı bölgede çok sayıda mezar görülebiliyor, bu mezarlardan iki tanesi ev tipi mezar olarak ayrışıyor.

Simena Kalesi
Simena Kalesi

Simena Kalesinin kuzey tarafında bulunan ev şeklindeki mezarda bir yazıt daha göze çarpıyor ve yazıtın Likya dilinde yazılı olduğu belirtiliyor. Simena Kalesinden Üçağız tarafına bakıldığı zaman bu bölgenin emniyetli doğal bir liman özelliği taşıdığı ortaya çıkıyor. Simena Kalesini gezip görmek için Antalya’nın Demre ya da Kaş ilçelerinden ulaşım sağlanabiliyor. Ancak ulaşım esnasında denizden Simena’ya çıkmak gerekiyor. Kaş’tan kalkan tekne turları da Simena’ya turistleri ulaştırıyor. Birinci derece sit alanı olan Simena antik kenti ve Simena Kalesi beraberce gezilebiliyor.

Ülkemizin en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Antalya’ya ve civarındaki beldelere gelen turistlerin Simena’yı görmeden dönmemeleri gerekiyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında Simena antik kenti ve kalesi meraklıların akınına uğruyor. Simena Kalesinin günümüze dek sağlam kalmış olması önemini de artırıyor. Kalenin ziyaretine dair fiyat bilgisi ise bulunmuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir