İçindekiler

Malezya’nın kuzeyinde kalan Singapur bir ada ülkesidir. Genellikle küresel ticaret merkezi ve çok çeşitli kültürel topluluklar, ılıman, tropik iklimiyle bilinir. Buda temelli tapınakları, Küçük Hindistan alışveriş merkezi, Arap Sokakları ve devasa gökdelenleri ile her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapar.

Singapur iklimi ve genel özellikleri

Güney Asya’nın tamamında olduğu gibi Singapur iklimi de genel olarak sıcak nemlidir. Ada Ekvator’un yalnızca 1 derece kuzeyinde bulunur ve tipik tropik yağmur ormanı iklimine sahiptir. Singapur’un iklimine etki eden bir diğer faktör de denizelliktir. Sıcaklık yıl içerisinde çok az değişir. Sebebi adanın denizlerle çevrili olması ve denizden yalnızca 50 metre yukarıda yer almasıdır.

Yağış miktarı

Yıl içerisinde en kuvvetli yağışlar Kasım ve Ocak ayında gerçekleşir. Ancak yerel halk yılın her günü yağmura alışıktır. Özellikle gök gürültülü fırtına ülkede sıklıkla meydana gelir. Denize oldukça yakın olduğundan adanın kenar kısımları yağmurlarda çoğunlukla sular altında kalır. Bununla birlikte yağmurlu günlerde yüksek sıcaklık düşer.

Mevsimler

Singapur’da kış, yaz, ilkbahar ve sonbahar gibi mevsimler yaşanmaz. Genel olarak sıcak ve nemli bir iklim yıl boyunca ülkeye hakimdir. Belirgin iki muson iklimi bulunur. Aralık ve Mart aylarında rüzgarlı ve ılık bir hava, Haziran ve Eylül arasında ise kuru ve oldukça sıcak bir hava adada yaşanır.

Singapur’a ne zaman gidilir?

Ülkeye gitmek için belirli bir zamana gerek yoktur. İklim yılın her günü aynıdır. Nem ve sıcağa alışık olmayan gezginler için oldukça zorlayıcı bir hava olabilir. Yılın her dönemi kalacak yer ve aktivite fiyatları yüksektir. Ancak ilave fiyatlardan kaçınmak için Eylül ve Ekim ayında Singapur Grand Prix’inin getirdiği kalabalıktan uzak durulmalıdır. Uzmanlar ve gezginler tarafından önerilen uygun zaman aralıkları, Kasım ve Haziran ya da Temmuz-Kasım zaman aralıklarıdır. Ayrıca bu dönemde yıllık pazarlar, indirimler ve festivaller de tecrübe edilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir