Balkan ülkesi olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır. Ülke Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alır. Macaristan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya ve Bulgaristan ülkenin sınır komşularıdır.

Sırbistan karasal iklimin tesiri altında olan bir ülkedir. Ülkede kış ayları oldukça soğuk geçer. Çetin geçen kış şartlarına karşın yaz ayları da bir o kadar sıcaktır. Ülkede iklime etki eden temel faktör yükseltidir. Kış mevsiminde Sırbistan’ın dağlık kesimlerinde sıcaklık değerleri eksi derecelerdedir. Kış aylarında yağışlar kar şeklinde görülür. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Belgrad’da Aralık ve Mart ayları arası sıcaklık değerleri 3-4 derece civarındadır. Yaz aylarında ise sıcaklık değerleri 22 derece birden artış gösterir. Ülkede yağışlar en fazla bahar aylarında etkilidir.

Sırbistan
Sırbistan

Sırbistan ziyareti için en uygun dönem yaz aylarıdır. Ülkede yaz mevsiminde sıcaklık değerleri oldukça müsaittir. Sırbistan kış turizminde de çokça turist çeker. Ülkede çok önemli kayak tesisleri bulunur. Bunlardan bir tanesi Avrupa’nın en iyi kayak merkezi olma özelliğine sahip olan Kopanoik’tir. Ülke ziyaretlerinde kış turizmi için en uygun dönem ise Aralık ve Mart ayları arasıdır. Kış mevsimi için bir diğer alternatif ise sıcak dağ evleridir. Başkent Belgrad için en ideal dönem ise Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.