Avrupa ülkelerinden biri olan Slovakya Orta Avrupa’nın ilgi çeken ülkelerinden birisidir. Polonya’nın güneyinde yer alan ülke gerek tarihi gerek coğrafi güzellikleriyle turistlerin uğrak noktasıdır. Bu noktada gerek hava yolları, gerek ise kara yolları ulaşım için tercih edilebilir.

Hava Yolu İle: Türkiye’den Slovakya’ya gitmek isteyen kişiler için ilk akla gelen seçenek hava yolunu kullanmaktır. İstanbul’daki hava alanlarından pek çok hava yolu şirketinin Slovakya’ya seferleri vardır. Başkent Bratislava’da yer alan hava alanına yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürer. Bilet fiyatları tercih edilen hava yolu firması, koltuk türü, biletin alınma tarihi gibi kıstaslara göre farklılık gösterebilir. Bratislava’ya yapılan uçuşların ardından hava alanında pasaport ve vize kontrolü de yapılır. Bu noktada sağlıklı bir seyahat için Schengen vizesine ihtiyaç duyulur.

Kara Yolu İle: Slovakya ülkesi konum olarak Orta Avrupa’da yer aldığı için Türkiye’nin kuzey batısında kalır. Kara yolu ulaşımında Edirne üzerinden Kapıkule Sınır Kapısı geçilerek Bulgaristan istikameti kullanılır. Bu şekilde Bulgaristan toprakları da geride bırakılır ve burada seçenek ikiye çıkar. Dileyen gezginler Romanya üzerinden Macaristan ve hedef adres olan Slovakya’yı seçebilirlerken, isteyenler ise aynı yolda Romanya yerine Sırbistan topraklarını kullanabilirler. Sınır geçişlerinde yeşil pasaportlular için sorun çıkmazken bordo pasaport sahipleri ise Schengen vizeleri göstermek zorundadırlar.

Ek olarak araba ile değil de tren ile ulaşım sağlanmak istenirse, İstanbul – Sofya – Belgrad – Budapeşte ve Bratislava hattı kullanılabilir.

Slovakya Seyahati İçin Önemli Notlar

  • Slovakya’da deniz yoktur, bundan dolayı deniz yolu ile Türkiye’den bu ülkeye ulaşım mümkün değildir.
  • Başkent Bratislava, Avusturya’nın başkenti Viyana’ya çok yakın olduğu için alternatif bir ulaşım yolu olarak önce Viyana’ya uçakla, ardından  bu şehirden otobüs ya da taksi ile Bratislava’ya gidiş mümkündür.
  • Ülkede suç oranı düşüktür ve ülke içi ulaşım oldukça ucuzdur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir