Slavcada ‘Slovenler ülkesi’ anlamına gelen Slovenya Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan bir ülkedir. İtalya, Macaristan, Hırvatistan ve Avusturya ile sınırları bulunması dışında aynı zamanda Adriyatik Denizi’ne de kıyısı vardır. Turistik açıdan komşuları kadar popüler olmasa da coğrafi konumu nedeniyle Avrupa’da önemli bir geçiş noktasıdır.

Yüzölçümü küçük bir ülke olmasına rağmen bulunduğu yer itibariyle iklim çeşitliliği görülür. Örneğin sahil bölümünde Akdeniz ikliminin nemli ve sıcak havası görülürken iç kesimlerde yazların ılık, kışlarınsa sert geçtiği karasal iklim hakimdir.

Türkiye’den Slovenya’ya gidebilmek için öncelikle vize işlemlerinin halledilmesi gerekir. Minimum 6 ay geçerli olan bir pasaportu bulunan herkes vize başvurusu için Slovenya Büyükelçiliği’ne başvurabilir. Bunun için istenilen evraklar, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş vize formu ile birlikte teslim edilir. Ancak geçerli bir Schengen vizesi bulunanların ayrıca Slovenya vizesine başvurması gerekmez.

Vize başvurusu esnasında da istenecek olan seyahat biletleri önceden hazırlanmalıdır. Slovenya’ya gitmek için hava ve kara yolu kullanılabilir. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Koper’de bulunan büyük liman genel olarak kargo taşımacılığı için kullanıldığından deniz yolculuğu yaygın değildir. Türkiye’den Slovenya’ya yılın her döneminde direkt uçak bileti bulmak mümkündür. İstanbul çıkışlı olarak düşünüldüğünde 1 saat 36 dakika süren yolculuk hem en kısa hem de en konforlu yöntemdir. Gerekli hususlar ve istenilen belgeleri tamamlamak koşuluyla, yaklaşık olarak 2203 km olan ve 23 saat süren karayolu da seçilebilecek yöntemler arasındadır.

Seyahat dönemini planlarken, özellikle kara yoluyla yapılacak seyahatlerde hava koşulları önceden düşünülmelidir. Bunun yanı sıra yaz ve ilkbahar aylarında neredeyse her gün düzenlenen müzik, tiyatro ve sanat festivalleri, ülkenin neredeyse %50’sini kaplayan ormanların sunduğu trekking yapma imkanı; kış aylarında ise ülkenin yüksek kesimlerinin kış sporlarını mümkün kılması seyahat dönemi belirlemede önemli etkenlerdir.

Gitmeden önce yapılması gereken herhangi bir zorunlu aşı olmamasına rağmen, önlem açısından yapılabilecek olan bazı rutin aşılar vardır. İçme suyundaki kireç oranın fazla olması nedeniyle Hepatit A aşısı olunması önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.