Büyük Okyanus’un Güneyinde yer alan bir adalar devleti olan Solomon Adaları, 990 tane adadan oluşur. İspanyollar tarafından keşfedildi ve 16.yüzyıldan 19.yüzyıla kadar yönetildi. 19.yüzyılda İngilizler yönetimi devraldı ve 1976’da ülke bağımsız yönetime geçti. Hala İngiliz Kraliçesine bağlı bir devlettir. Monarşik rejimle yönetilen ülkeyi bir vali yönetir.

Solomon Adaları; denizin sığ ve berrak olması sebebiyle turistik açıdan ilgi çeken adalar devletlerinden birisidir. Son dönemde gelen turistler artıştadır.

Ülkenin önemli şehirleri; Honiara, Tulagi ve Auki’dir.

Ülkenin başlıca limanları Honiara ve Kieta’dır. Adalar Topluluğu olduğu için deniz ulaşımı çok iyi gelişmiştir. 2000 km’lik karayolunun %2’si asfalt yoldur. Ticareti en çok çevre ülkelerle yapan Solomon Adalarında tropik birçok meyve ve besin yetişir.

Bu ülkeye Türkiye’den direkt uçak seferi yoktur. Gidilmesi için öncelikle İstanbul-Abu Dabi ardından Abu Dabi-Brisbane ve Brisbane-Honiara seferi yapılabilir. Uçuş süresi 32 saatten fazladır. Deniz ulaşımı ile de gidilebilecek ülke için en mantıklı ulaşım biçimi havayoludur. Tren veya karayolu ile ulaşılması mümkün değildir. Çünkü ülkeye başka ülkelerden feribot seferi düzenlenmez.

Ülkede M.Ö 30000 dolaylarından beridir yerleşim olduğu düşünülür. Eski dünya tarafından sonradan keşfedilse de bu adalar 2.Dünya Savaşı ile birlikte dünya üzerinde stratejik bir alan haline dönüşmüştür.

Solomon Adaları’nın Genel İklim Koşulları 

Ülke tropikal iklim alanlarının hissedildiği bölgeye bağlıdır. Muson iklimi etkileri de hissedilir. Mercan ve mercan adaları ada çevrelerinde sık sık karşılaşılır. Ülkedeki yanardağların bir kısmı hala aktiftir. Deprem bölgelerine yakın olduğu için Tsunami felaketleri ile de karşılaşılabilir.

Ülkenin en çok ilgi çeken yeri başkentidir. Başkentte yaygın olarak festivaller düzenlenir. Mevsim ve eğlence bakımından en uygun ay Haziran ayıdır. Ülkeye gitmeden önce sıtma için tedbir alınması şarttır. Her mevsim hem yağış alan hem de sıcaklık bakımından yüksek olan bir ülkedir.

Ülkenin para birimi Solomon Dolarıdır. Türkiye’den giden turistler için vize zorunluluğu yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir