Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan ülkelerden Solomon Adaları’nın başkenti Honiara’dır. Ülke 990 adadan meydana gelir. Özellikle son dönemde turistlerin çekim merkezi haline gelen Solomon Adaları İspanyollar tarafından keşfedilmiştir.

Solomon Adaları’nda tropikal muson iklimi etkisi hissedilir. Ülkede gündüz sıcaklık değerleri ortalama 32 derece civarındadır. Gece saatlerinde ise yaklaşık olarak 12 derece birden düşüş yaşanır. Ülkede gece saatlerinde hava sıcaklık değerlerinde yaşanan düşüşün temel nedeni okyanustan esen rüzgarların etkisidir.

Solomon Adaları’nda kuru sezon ve yağışlı sezon olarak iki mevsim özelliği bariz olarak hissedilir. Ülkede yağışlar en çok Kasım ve Nisan ayları arasında yaşanır. Bu dönemde batı ve kuzeybatından esen rüzgarlar sebebi ile kasırga olayları görülebilir. Kuru sezon ise Mayıs ve Ekim ayları arasını kapsar. Bu dönemde etkili olan güneydoğudan esen alize rüzgarlarıdır. Solomon Adaları’nda yıl içerisinde ortalama yağış miktarı 2500 mm civarındadır.

Ülkeye gitmek için en uygun dönem Mayıs ve Ekim aylarını kapsayan kuru sezondur. Bu dönem yağış olayları nadir görüldüğü için gezmek için idealdir. Temmuz ayı da Solomon Adaları seyahati için önerilen bir dönemdir. Çünkü Temmuz, ılık esen rüzgarlarının etkisi ile denize girmek için en keyifli aydır. Ülkeye en fazla turistin geldiği bir diğer dönem ise festivallerin olduğu Haziran ve Ağustos ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir