Somali Federal Cumhuriyeti, Doğu Afrika’da ‘Afrika boynuzu’ olarak bilinen coğrafi bölgede bulunmaktadır. Somali’nin başkenti Mogadişu’dur. Güneyde Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, batıda Etiyopya ve doğuda ise Hint Okyanusu ile çevrili olan Somali Cibuti ile de komşudur. Yıl boyu kurak bir iklime sahip olan Somali periyodik olarak muson yağmurlarından da etkilenmektedir.

Somali’nin resmi dili Somalice ve Arapça’dır. Ancak çok sayıda yerel dil de konuşulmaktadır. Somali ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Somali petrol ve altın açısından oldukça zengin bir ülkedir.

Somali’ye gitmek için vize gerekmektedir. Kapıda vize işlemi yapılmadığı için tüm vize işlemleri yolculuk başlamadan önce İstanbul ve Ankara’da bulunan fahri Somali Konsolosluğu aracılığı ile yapılmalıdır. Somali vizeleri gidiş amacına göre turistik, ziyaret ve ticari olarak verilmektedir. İstenilen vize tipine göre talep edilen evraklar da değişiklik göstermektedir. Bütün vize çeşitlerinde Somali resmi makamlarınca onaylanmış bir davetiye istenmektedir. Bu belge olmadığı takdirde Somali’ye girmek mümkün olmamaktadır. Vize işlem süresi üç iş günüdür.

Somali’ye gitmek için en makul tercih havayolu olmaktadır. Türkiye’den Somali’nin başkenti Mogadişu’ya doğrudan uçuş sayısı oldukça azdır. Genel olarak aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Aktarma sayıları iki veya üç olabilmektedir. Aktarmalar genel olarak Kenya, Etiyopya ve Güney Afrika’dan yapılmaktadır. Somali’ye Türkiye’den aktarmalı uçuşlar ortalama yedi saat sürmektedir. Zaman aktarma sayısına ve durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Somali’ye giderken havayollarında sık sık rötar yaşanmaktadır.

Somali‘ye gitmek için alternatif bir yöntem de deniz yoludur. Deniz yolu ile Somali’ye genel olarak yük gemileri gitmektedir. Yük gemilerinin az sayıda yolcu almasına izin verilmektedir. Bu yöntemle de konforlu bir şekilde seyahat etmek ve Somali’ye ulaşmak mümkündür. Tur gemileri ile Somali’ye ulaşmak Türkiye’den mümkün değildir. Ancak bazı Avrupa ülkelerinden Afrika’ya yönelik tur gemileri kalkmaktadır. Bu turlar ile birlikte Somali’ye ulaşmak mümkündür. Gerek kuru yük gemisi ile gerekse de tur gemileri ile Somali’ye ulaşmak hayli zaman almaktadır. Denizyolu ile seyahat etmek görece daha pahalı olabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir