İçindekiler

Güney Asya’da yer alan Sri Lanka Hindistan’ın yaklaşık olarak 30 kilometre kadar güneyinde bulunur. Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’dur. Ülke tropikal iklimin tesiri altındadır. Sri Lanka’nın kuzeydoğu bölgesi Aralık ve Mart ayları arasında şiddetli muson yağmuları görülür. Bu yağmurlar güney kesimlerde etkisini Nisan- Haziran ve Ekim-Kasım aylarında gösterir. Ülkede yıllık sıcaklık değerleri ortalama 30 derece olarak hesaplanır. Sri Lanka’ya gitmek için en uygun dönem Temmuz, Ağustos ve Ekim aylarıdır. Çünkü bu dönem yağış olayları sık yaşanmaz.

Sri Lanka’nın Önemli Şehirleri

Kolombo

Kolombo
Kolombo

Sri Lanka’nın başkenti olan Kolombo aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine de sahiptir. Kolombo ülkenin ticari açıdan en önemli kentidir. Pek çok farklı tatil seçeneğini bir arada sunar. Şehirde bebek fil bakım evlerine gidilip fillerin bakımı, beslenmesi izlenebileceği gibi golf oynanabilecek güzel tesisler de bulunabilir. Kolombo’da gezilip görülebilecek önemli mekânlardan bazıları; Kolombo Ulusal Müzesi, Dhiwala Hayvanat Bahçesi ve St. Anthony’s Kilisesi’dir.

Türkiye’den Kolombo’ya gitmek için en çok tercih edilen seyahat hava yolu ile yapılır. Kente Türkiye’den direkt uçuş seferleri yoktur. Bunun için uçuşlar Doha, Singapur ve Malazya üzerinden aktarmalı olarak yapılır. Uçuş süresi ise ortalama 12 saat olarak hesaplanır. Kara yolu bağlantılı gelmek de mümkündür. Fakat bu seçenekte yolculuk süresi yaklaşık olarak 10 gün sürer.

Kandy

Kandy
Kandy

Ülkenin ortasında yer alan Kandy eski başkent olma özelliğine sahiptir. Hala ülkenin tarihi ve kültürel başkenti olarak görülen kent 1988 senesinden bu yana UNESCO Dünya Kültürel Miras listesinde yer alır. Kandy Budist Dünyası açısından da oldukça değerli bir kenttir. Şehirde bulunan Budha Tooth Relic Tapınağı her yıl çokça turist çeker. Kentte çok sayıda tapınak vardır. Bahirawakanda Temple ve Embekle Temple bunlardan bazılarıdır.

Türkiye‘den Kandy’e direkt uçuş seferleri düzenlenmez. Kente başkent Kolombo üzerinden kara yolu aracılığı ile ulaşım sağlanır. Kolombo ve Kand arası mesafe yaklaşık 3 buçuk saattir.

Habarana

Habarana
Habarana

Sri Lanka’nın en küçük kentlerinden birisi olan Habarana turizim açısından pahalı bir kenttir. Pek çok lüks oteli içinde barındıran kent özellikle safari turları ile anılır. Şehirde bulunan Minneriya Ormanı hem doğal güzelliği hem de safari açısından aranan bir bölge olması ile dikkat çeker. Kente ulaşım Kolombo’dan düzenlenen turlar aracılığı ile sağlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir