Almanya‘nın güneybatı bölümünde yer alan Stuttgart, Baden-Württemberg eyaletinde bulunur. Stuttgart aynı zamanda Baden-Württemberg eyaletinin başkentidir. Stuttgart coğrafi olarak Almanya’da bulunan tüm diğer yerleşimlerden daha dağlık bir arazi yapısına kurulmuştur. Yaklaşık yüz bin nüfusa sahiptir. Sahip olduğu nüfus ile Almanya’nın en büyük altıncı kentidir.

Stuttgart, dağlık bir arazi üzerine kurulmuş ve geniş ormanları bulunan bir şehirdir. Çok sayıda asma bahçesi vardır. Volkanik bir arazi yapısına sahip olmasından dolayı kaplıcalara da sahiptir. Kaplıcalar genel olarak Bad Cannstatt semtinde bulunur. Bad Cannstatt şehri 1905 yılında Stuttgart’a dahil edilmiştir. Bu bölgede bulunan Neckar Nehri Stuttgart’ın karasal iklimi üzerinde yumuşatıcı bir etki göstermiştir. Genel olarak Stuttgart’ta ılıman okyanusal iklimi görülür. Bu iklim nedeniyle Stuttgart yılın büyük bir kısmını yağışlı geçirir.

Stuttgart, Almanya’nın en aktif ticaret yapılan şehridir. Sanayi tesisleri açısından hayli gelişmiştir. Alman markaları ve birçok dünya markasının sanayi tesisleri Stuttgart sınırları içerisinde bulunur. Özellikle otomotiv sektörünün yoğunluğu söz konusudur. Bununla birlikte servis sektörünün dünyaca ünlü markalarına da Stuttgart’ta rastlanması mümkündür. Bu sektörde ise hakimiyet medya kuruluşlarına aittir. Ticari açısından aktif olması Stuttgart’a ulaşım açısından da katkıda bulunmuştur. Stuttgart’ta şehir içi trafik kendisiyle aynı büyüklükteki şehirler ile kıyaslandığında hayli azdır.

Toplu taşıma ağı oldukça yaygındır. Çok sayıda otobüs, metro ve tramvay hizmet verir. Ayrıca Stuttgart’ın merkeze uzak bölgelerine de çok sayıda banliyö seferi düzenlenir. Şehirler arası ulaşım da ise yine çok sayıda tren seferi mevcuttur. Bu seferler içerisinde yüksek hızlı tren seferleri de bulunur. Ayrıca yüksek hızlı trenlerin sayısı gün geçtikçe arttırılır. Stuttgart oldukça büyük bir havalimanına sahiptir.

Stuttgart, kültürel açıdan kozmopolit bir yapıya sahiptir. Almanya’da Türk nüfusunun en yoğun yaşadığı bölgedir. Bununla birlikte diğer milletlerden de çok sayıda insan bulunur. Stuttgart, üç üniversiteye ve çok sayıda akademiye ve yüksek okula sahiptir. Almanya’nın en büyük medya üniversitesi Stuttgart’ta bulunur. Bununla birlikte diğer üniversitelerde tarım ve mühendislik eğitimi verilir. Stuttgart, çok sayıda müzeye ve tarihi alana ev sahipliği yapar. Stuttgart Württemberg Devlet Kütüphanesi, dünyada sadece bir tane bulunan bazı eserlere ev sahipliği yapar.

Stuttgart’ta yıl boyunca çok sayıda fuar, festival ve sergi düzenlenir. Gece hayatı oldukça renklidir. Farklı kültürlerin bir arada olduğu kozmopolit yapısı yaşam tarzında da kendini gösterir. Alışveriş açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Stuttgart’ta dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapılabileceği gibi şehirde yaşayan yabancı kültürlerin yerel özellikler taşıyan butik mağazalarında da alışveriş yapılması mümkündür. Yeme-içme kültürü de çok kültürlülükten payını almıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir