Kuzey Afrika’da Kızıldeniz kıyısında bulunan Sudan’ın sınır komşuları Kenya, Libya, Etiyopya, Mısır, Uganda’dır. Başkenti Hartum olan ülkenin resmi dili Arapça’dır. Ülke içerisinde tarım önemli bir sektör olsa da yeraltı kaynakları da oldukça zengindir. Ülkenin ortasından kültürel, toplumsal ve ekonomik yönden büyük katkı sağlayan Nil Nehri geçer.

Sudan içerisinde belirgin olarak iki farklı iklim tipi gözlenir. Ülkenin güneyinde tropikal iklim özellikleri görülürken kuzeyinde ise çöl iklimi hakimdir. Kuzeydoğu kısımları deniz kıyısında olduğu için kuzeybatıya göre daha ılıman bir iklim vardır.

Çöl ikliminin görüldüğü kuzey kesimlerde sıcaklık ortalamaları 40 derece civarındadır. Nisan-Temmuz arasındaki dönemde sıcaklıklar kısmen düşer. Yağış zamanları kuzey bölgelerde oldukça kısa sürer ve az miktarda yağış gerçekleşir. Ülkenin kuzey kısmında yağışlar Ekim-Aralık arasında görülür.

Tropikal iklimin görüldüğü güney kesimlerde ise hem sıcaklık ortalamaları iyi hem de yağış kuzey bölgelere göre daha fazladır. Ülke genelinde ise en fazla yağışın görüldüğü zaman Nisan-Ekim arasındaki periyottur.

Temmuz-Ağustos ve Kasım-Ocak ayları arasında kum fırtınları yaşanır. Bu zamanlarda ülkeyi ziyaret etmeyi planlayan kişilerin dikkatli olmalarında fayda vardır.

Sudan’ı ziyaret etmeyi isteyen kişilere Ekim-Nisan arasındaki dönem tavsiye edilir. Çünkü bu dönem dışındaki zamanlar diğer dönemlere göre daha yağışlıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir