Sumbawa adası ortalama 1.000.000 nüfusludur. Adaya Mayıs’tan Ekim’e kadar gidilebilir. Adaya ulaşım ise, Sumbawa Besar ya da Bima’dan yada Bali’den uçakla, ayrıca Endonezya’daki pek çok adadan feribotla yapılabilir.

Adanın Dikkat Çeken Özellikleri:

  • Sumbavva Besar’daki ahşap Sultan Sarayı
  • Maluk ya da Sekongkak’ta sörf yapmak.
  • Muhteşem mercan kayalıklarıyla çevrili bir doğal yaşam alanı olan Pulao Mayo Adası’na yolculuk yapmak.
  • Tegel yakınındaki ormanı gezmek için at kiralayabilirsiniz.
  • Birma yakınındaki Desa Panda Stadyumu’nda Pazar günleri düzenlenen at yarışları.
  • Bima’da Sultan Sarayı’ndaki müze.
  • Plajda olmadığınız zamanlar fazla açık kıyafetler giyinmeyin. Burası Müslüman bir adadır, gereksiz yere tepki çekebilirsiniz.

Lombok’un doğusunda yer alan Sumbawa, Bali ve Lombok’un toplamından büyüktür. Fakir, az gelişmiş bir yer olan ada, yakın zamanda üretime başlayan altın ve bakır ocakları ile gelecekte çok daha gelişmiş ve zengin bir yer olabilecektir. Ama şu an ada sakinlerinin çoğu çiftçilik ya da balıkçılık yaparak geçinmekte, bir kısmı da adanın sağlam ve ufak yapılı atlarını yetiştirip ihraç etmektedir.

Sumbawa, Tambora Yanardağı ile doğu ve batı olmak üzere ikiye bölünmüştür. 1815 Gunung Tambora patlaması sonucu binlerce insan ölmüş ve dağın zirvesi 4.200 m’den 2.850 m’ye inmiştir. Batı Sumbawalı’lar görünüşleri ve dilleri ile Lombok’a benzerken, doğudakiler Flores’e benzerler. Adada yaşayanlar 1600’lerin başından beri Müslüman’dır, ama geleneksel dinleri olan animizm gene de hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır.,

Sumbawa Adası Yaşamı

Sumbawa Adası
Sumbawa Adası

Adanın cazibesi doğasından gelir. Yanardağa tırmanış keyiflidir, ama bu zorlu yolculuk iki gün sürer. Bir kez zirveye ulaşınca karşınıza çıkan manzaralar muhteşemdir ve 6 km genişliğindeki kalderada çift renkli bir göl bulunur. Adaya gelenlerin çoğu Temmuz ve Ağustos aylarında daha da mükemmelleşen Hu’u ve Lakey Plajlarında sörf yapmaya gelirler.

Adanın en önemli kasabası olan Sumbawa Besar, ufak, tozlu ve fazla gelişmemiş bir yerdir ve yürüyerek ya da atlı arabalarla kolaylıkla gezilebilir. İnsanları sıcakkanlı ve misafirperverdir. Burası songket’ten (gümüş ya da altın boncuklar işlenmiş kumaş) yapılma etekleriyle ünlü Poto’ya geçmek için de uygundur. Kasabaya yakın yerler arasında 2.000 yaşında olduğu tahmin edilen etkileyici anıt mezarlar da bulunur. Sumbawa sıradan bir ada gibi görünebilir, ama birkaç gününüzü vermeye değecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.