Orta Asya’nın merkezinde yer alan Tacikistan’ın çevresinde Kırgızistan, Çin, Özbekistan ve Afganistan yer alır. Türk devletlerinin etrafında yer alsa da Tacikler; Samaniler devletinden kalan Fars kavmidir. Başkentleri Duşanbe’dir. Halkın büyük kısmı Taciklerden ve Özbeklerden oluşur. %90’ı Müslümanlardan oluşan halkın konuştuğu dil Tacikçe’dir. Fakat ortak dilleri olmayan diğer kavimler ve topluluklarla Rusça ile anlaşırlar.

Ülkenin Genel İklim Durumu Nasıldır? 

Asya’nın sert karasal iklimine sahip dağlık bir ülkedir. Ülkenin büyük kısmı dağlardan ve çöllerden oluşur. Çok az yağış alır ve yaz ile kışları çok sert geçer. Yazın +46 kışın -46 arasında değişen sıcaklık dengesizliği vardır.

Dağlık bir ülke olduğu için iklim şartları sürekli değişkendir. Yazları çok sıcak kışları çok soğuk olan Tacikistan’a yaz ve kış mevsimi dışında gidilmesi için en uygun aylar; Nisan ve Ekim aylarıdır.

Ülkenin Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Türk olmamalarına rağmen Türklerin yöresel yemeklerine benzer tatları yaparlar. Tatlıları halwa, pirinç pilavının şalgam ve etle birlikte kızartılarak yapılan yemeği plov vardır. Tacik mantısı denilen pirmeni de tadılması gereken lezzetlerdir.

Şehirde Neler Yapılır? 

Tacikler edebiyat ve sanata önem verirler. Şaşmakom, Taciklere özgü bir müziktir. Sanatsal gösteriler izlenebilir veya festivallere katılınabilir. Duşanbe’de eğlenceli bir gece hayatı vardır. Şehri gezmeye gelenler en çok barları ve kumarhaneleri için bu şehirdediler.

Somoni Heykeli, çevresi damat ve gelinlerle çevrilidir. Bunun sebebi eski bir gelenektir. Yeni evlenen çiftler heykelin etrafında dönerler. Bunun da onlara uğur getirdiği söylenir.

Tacikistanın Önemli Yerleri Nerelerdir? 

Duşanbe 

Duşanbe 
Duşanbe

Ülkenin başkenti olan şehir, Rus etkisinde kalmış bir şehir olarak gözükür. Şehrin adının Farsça’daki anlamı pazartesidir. Bu ismin verilmesinin sebebi Pazar köyünden geliştiğindendir.

Önemli yerleri; Somoni’nin Heykeli, Tacikistan Ulusal Antika Müzesi, Behzod Natiobal Müzesi, Fine Arts Müzesi, Victory Park ve Fort Hissar

Fergana Vadisi 

Fergana Vadisi 
Fergana Vadisi

Ülkenin tarihi mekanlarından biri olan Fergana Vadisi; Orta Asya’nın Kadim Coğrafyasında paylaşılamayan vadidir. Geçmişte atlarıyla ünlü yerleşim yeri olan Fergana için Çin, Türk, Moğol ve Tatar kavimleri sürekli savaş vermişlerdir. Günümüzde o kadar önemli olmasa da hala doğal coğrafyayı hissetmek isteyenlerin uğrayabileceği nehirlerin ikiye böldüğü doğa harikası bir vadidir.

Leninabad

Leninabad, Sughd, Tajikistan
Leninabad, Sughd, Tajikistan

Sovyetlerden kalan, mimarisi ve yapısıyla tamamen Sovyet şehri olan yerleşim yeridir. Leninabad yani “Lenin’in Şehri” olarak kurulan yerleşim yeri mimarisi ve yapıları ile Sovyet etkisi görülür.

Duşanbe’ye direkt uçan İstanbul-Duşanbe seferleri vardır. Uçuş süresi yaklaşık 4-5 saat süren yolculuk için vize istenmez. İki ülke arasında yapılan anlaşma gereği sadece pasaport olması yeterlidir.

Leninabad ile Fergana Vadisine ulaşım için öncelikle Duşanbe’ye ve oradan karayoluyla ulaşım sağlanabilir. Denize ülkenin kıyısı yoktur. Tren yoluyla seyahat edilebilir. Türkiye-Tahran ve Tahran-Duşanbe seferiyle ulaşılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.