Tropikal iklim kuşağında yer alan Tanzanya’da ılıman iklim tipi görülür. Çevresindeki ülkelere göre Tanzanya’da daha belirgin iklim farklılıkları yaşanır. Bunun nedeni ülkenin yükseltisidir. Tanzanya bölgedeki en yüksek rakımlı ülke olma özelliği taşır.

Ülkede yıl boyunca sıcaklık farkları fazla görülmez. Bununla birlikte ülkenin her bölgesinde her dönem aynı sıcaklık hissedilmez. Yaklaşık olarak 10 derecelik bir fark yıl boyu korunur. Yüksek rakımlı yerlerde sıcaklık 10-20 derece arasında iken geri kalan bölgelerde sıcaklık çok nadir olarak 20 derecenin altına iner. Sıcaklığın en yüksek olduğu aylar Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat’tır. Bu aylarda sıcaklık 25-31 derece arasında seyreder. En soğuk aylar ise Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos’tur. Soğuk geçen zamanlarda sıcaklık 15-20 derece arasında hissedilir.

Tanzanya
Tanzanya

Tanzanya ve çevresinde sıcaklığın etkisine ve rakıma bağlı olarak iki farklı yağış tipi hakimdir. Tektepeli olarak adlandırılan ilk yağış tipi ülkenin güney, merkez, batı ve güneybatı kısımlarında gözlenir. Bu yağış türü Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında etkisini gösterir. Diğer yağış türü ise ikitepeli olarak adlandırılır. İkitepeli yağış türü Ekim, Kasım, Aralık ve Mart, Nisan, Mayıs aylarında görülür. İkitepeli yağış türüne Tanzanya’nın sadece kuzey bölgesinde rastlanabilir. Bu yağış türü kendi içerisinde de masika ve vuli olarak ikiye ayrılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.