Lüks tatil söz konusu olduğunda, Orta Doğu’nun bazı şehilreri grafiklerin başında geliyor. İki iyi şehir olan ve Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan Dubai ve Abu Dabi en iyi konumdalar, muhteşem otel, muazzam alışveriş merkezleri ve şahane mutfakların bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, dünyanın en iyi performans gösteren havayollarından ikisine sahip ve bu şekilde Dünya’nın bir çok ülkesinin merkeziyle bağlantılı haldedir.

Birçok tatil sitesi Dubai tatilleri ile ön plana çıkmaktadır? Ama Dubai’nin kardeşi Abu Dabi de aynı derecede eğlenceli ve çekici bir tatil merkezidir. Tatilinizi nerede planlayacağınızı merak ediyor musunuz? Fiyakalı Dubai için tur şirketleriyle görüşebilir veya biletlerinizi BAE’nin başkenti için ayırabilirsiniz.

Dubai Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dubai, United Arab Emirates
Dubai, United Arab Emirates

Dünyanın belki de en ikonik şehri olan Dubai, dünyanın en hızlı büyüyen şehri olma iddiasıyla üne kavuşmuştur. Bu şehir, küçük bir Körfez ülkesiyken, 40 yıl içinde dünyanın en sıcak iş merkezlerinden biri haline dönüştü.

Dubai’ye Ne Zaman Gitmeli: Bir çölde yer alan Dubai’de yazlar çok yoğundur. Yani, Dubai’yi ziyaret etmek için en uygun zaman, şehrin güzel bir iklime sahip olduğu kışlardır. Dubai’ye tatil mi planlıyorsunuz? Aralık ve şubat arasında seyahat etmenizi öneririz.

Dubai’de Alışveriş: Dubai’deki alışveriş sahneleri, şehrin Ocak ayında yıllık Dubai Alışveriş Festivali’ne veya DDS’ye ev sahipliği yapması açısından son derece şaşırtıcıdır. Aptly, ‘Alışveriş Kralı’ olarak adlandırılan Dubai, havalı alışveriş merkezleri ve muhteşem pazarlara sahiptir. Buradaki alışveriş merkezleri küçük bir şehrin büyüklüğündedir (biz abartmıyoruz!)

Dubai’de alışveriş yapmak için alışveriş merkezlerinde bulunan tiyatrolar, eğlence parkları, çocuk oyun merkezleri, sanat galerileri ve hatta camiler ile bir zorunluluktur! Özel tasarım mağazaları, markalı ayakkabılar, kozmetik ürünleri ve aksesuar mağazaları, butik süpermarketler, büyük kitapçılar, sinemalar ve tiyatrolar, sanat galerileri, kaliteli restoranlar, alışveriş merkezlerinin sadece birkaçıdır.

Dubai’de Gezmek: Dubai’de yapılacak ve görülecek çok şey var. Bunlar arasında Burj Khalifa (dünyanın en yüksek binası), Dubai Alışveriş Merkezi (buz pateni pisti, oyun bölgesi ve sinema kompleksi ile önde gelen bir alışveriş merkezi), Dubai Müzesi ( 18. yüzyıldan kalma Al-Fahidi Hisarı), Bastakia (Eski Dubai) Şeyh Saeed Al-Maktoum Evi (şehri 1921’den 1958’e kadar yöneten Dubai hükümdarı), Dubai Körfezi, Jumeirah Camii, Deira ve Miras ve Dalış Köyü. Dünya’nın en Büyük Fotoğraf Çerçevesi yine Dubai’de yer almaktadır. Şehrin dışında bulunan birçok gezi yeri vardır.

Dubai’nin Maliyeti: Dubai’nin gerçekten pahalı olduğu biliniyor ve bu kesinlikle doğrudur ancak açılış yapmaya devam eden birçok uygun fiyatlı otel ve restoran var. Aralık ve Ocak aylarında oteller çok pahalıdır, bu nedenle eğer kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız o vakitlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Turistik yerlerde restoranlar oldukça pahalı olabilir, ancak şehir gittikçe daha fazla uluslararasılaşmaya başladıkça her yere yayılan daha uygun fiyatlı seçenekler var. Bununla birlikte, alkol almak, özel lisans gerektirdiği için satıcılar bunları oldukça yüksek fiyatlardan satmaktadır. Dubai için bazı genel fiyatlar:

  • Dubai’de metro yolculuğu: 0,54 – 2,32 $
  • Dubai’de 3 km taksi yolculuğu: 2,25 – 3,27 $
  • Dubai’de bütçe dostu kahvaltı: 3,27 – 6,81 $
  • Dubai’de bütçe dostu öğle yemeği: 4,09 – 8.17 $
  • 1 bardak bira: 8 $

Dubai’de Plaj Tatili: Dubai’deki plajlar, kadınlar ve erkekler için çok katı kurallara sahipken, aynı zamanda oldukça eğlencelidir. Dubai’deki plajlardan bazıları kesinlikle özeldir, diğerleri ise genel plajlardır. Bunlar arasında Jumeirah Bach Residence Plajı, Burj Plajı, Mamzer Plajı Parkı, Jumeirah Plaj Parkı ve Jumeirah Açık Plajı sayılabilir. Bu plajların çoğunda tesis yoktur ve her zaman kendi yemeğinizi ve suyunuzu taşımanız tavsiye edilir. Bu plajlarda yapılacak en iyi şey keşif turu. Bazı plajlar yüzmeye izin verirken, bazılarında yüzmek yasak olabilir.

Dubai’de Gece Hayatı: Dubai gece geç saatlerde eğlence arayan insanlara sunacak çok şey var. Dubai’nin gece hayatının canlılığına katkıda bulunan birçok bar ve gece kulübü var. Bunların çoğu otellerin içinde yer alırken, şehre yayılmış birçok bar bulunmaktadır. Bu kulüplerin çoğu, yaklaşık 200 AED tutarında bir ücret ödemenizi gerektirmektedir. (16/10/2018 tarihli kura göre yaklaşık 310 TL)

Aileler İçin Dubai: Çocuklardan gençlere yetişkinlere kadar herkes için bir şey var. Macera mı hissediyorsun? Bu Emirati şehrine havadan atlayabilirsin. Isıdan bıktınız mı? Kar dünyasını ziyaret edin ve kızakların tadını çıkarın. Savurmak ister misin? Alışveriş merkezine git ve alışveriş yap. Rahatlamak, marina ziyareti ve dünyayı seyretmek isteyenler için etkinlikler var. Dubai, dünyanın dört bir yanındaki en iyi aile destinasyonlarından biri.

Abu Dabi Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Abu Dabi
Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi, Basra Körfezi’nde bir adada oturuyor. Petrol ihracatı arttıkça, kentin silueti de artmaya devam ediyor. Şeyh Zayed Camii, Emirates Sarayı, Marina Mall ve Ferrari World gibi dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden bazılarına sahip olan Abu Dabi, geçtiğimiz on yılda turistlerin ilgisini çekme açısından oldukça başarılı oldu.

Abu Dabi’ye Ne Zaman Gidilir: Bir çöl şehri olan Abu Dabi, yazları boyunca kavurucu bir sıcağa maruz kalmaktadır. Kış aylarında Abu Dabi’yi ziyaret etmek için en uygun zaman olsa da (aralık-şubat), ilkbahar ve sonbahar mevsimi boyunca da Abu Dabi’yi ziyaret edebilirsiniz.

Abu Dabi’de Alışveriş: Çarpıcı Marina Mall alışveriş merkezine ev sahipliği yapan otel, dünya standartlarında bir alışveriş deneyimi yaşayacak şekilde Abu Dabi’de yer almaktadır. Büyüyen alışveriş merkezleri, geleneksel Arap açık hava pazarı, zengin mücevher dükkanı ve rustik pazar yerleri ile Abu Dabi, Orta Doğu’daki en iyi alışveriş merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Abu Dabi’nin Maliyeti: Abu Dabi kesinlikle bütçe dostu gezginler için bir yer değil, oradan tasarruf etmek zor olabilir bu yüzden ucuz pansiyon ve ucuz oteller bulmak çok zor. Dünyanın en zengin şehirlerinden biri olarak saygınlığını koruyor, bu yüzden her şeyin size bir servete mal olmasını bekleyebilirsiniz ancak her zaman böyle değildir. İşçilerin çoğu asgari ücret üzerindedir, bu yüzden etrafa bakarsanız işçi sınıfı için birçok ucuz restoran bulabilirsiniz. Para tasarrufu yaparsanız, otellerde lokantalardan kesinlikle kaçınmalısınız çünkü çok fazla ücret talep edebilirler. Dubai’de olduğu gibi, alkol sadece birkaç bar ile sınırlıdır. Abu Dabi için bazı genel (bütçe dostu) fiyatlar şöyledir:

  • Abu Dabi’de halk otobüsü: 0,54 $
  • Abu Dabi’de 3 km taksi yolculuğu: 1,91 – 3,00 $
  • Abu Dabi’de bütçe dostu kahvaltı: 3,27 – 5.45 $
  • Abu Dabi’de bütçe dostu öğle yemeği: 5.45 – 9.54 $
  • 1 bardak bira: 6.81 – 10.90 $

Abu Dabi Gezileri: Mükemmel bir aile tatil noktası olan Abu Dabi, seçim yapabileceğiniz birçok gezi seçeneğine sahiptir. Şeyh Zayed Camii (Abu Dabi’nin anıt), Ferrari Dünyası (bu başkente Formula 1 yarış getiren bir marka tema parkı), Gözlem Güvertesi (alan bir gözlem güvertesi 74 om den inci kat), Kasr Al- Hosn (Abu Dhabi’deki en eski bina), Abu Dhabi Falcon Hastanesi (rehberli turlarla çalışan veterinerlik hastanesi), Yas Waterworld (su temalı bir park), Yas Island (beyaz kumların uzandığı lüks bir yer) ve Emirates Park Hayvanat Bahçesi (hayvanlar nadir beyaz kaplanlar, zürafalar, filler, bir zebralar sürüsü, bir Sibirya ayı ve daha birçokları içerir) gibi seçenekler bolca bulunur.

Abu Dabi’de Plaj Tatili: Parıldayan mavi körfez sularının tadını çıkarırken güneşin tadını çıkarmak Abu Dabi tatilinizin keyfini çıkarmak için mükemmel bir yol gibi görünüyor. Lüks oteller kendi özel sahillerine sahipken, girişin ücretsiz olduğu birçok halk plajı bulunmaktadır. Ve onlar da çok eğlenceli olabilir! Bu plajlardan bazıları Corniche’dir (8-kilometre uzunluğundaki plajı bol aktivite ile), Saadiyat Halk Plajı (Park Hyatt Abu Dhabi’ye yakındır, 300 kişilik oda arasından seçim yapabilir ve tam anlamıyla hiçbir şey yapmadan bir gün geçirebilirsiniz) ve Al Bateen Plajı (hem aileler hem de gurbetçiler tarafından tercih edilen bir plajdır.)

Abu Dabi’de Gece Hayatı: Abu Dhabi’de gece hayatını oluşturan birçok bar, pub ve kulüp var, ama tek dezavantajı buraların oteller etrafında yoğunlaşması. Bu, başkentte birçok kulüp varlığının kısıtlandığı anlamına gelir. Yani bir bar ya da kulüp arıyorsanız otellere yerleşmeniz gerekir.

Aileler İçin Abu Dabi: Temiz ve temiz plajları, son teknoloji ürünü gözde mekanları, mükemmel çocuk kulüpleri ve çocuk dostu yemek seçenekleri, atmosferik çarşıları, birinci sınıf restoranı ve daha birçok doğal ve insani mekanı ile Abu Dabi kesinlikle büyük bir ilgi çekiyor. Bu Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti sizi hayal kırıklığına uğratmayacak!

Şimdi milyon dolarlık soru, hangisi daha iyi? Dubai veya Abu Dabi? Eğer bize sorarsanız, her ikisi de diyebiliriz! Birbirine çok yakın olan bu şehirler birbirinden çok eşsiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir