Tayland’ın ulusal ve resmi dili olan Tayca aynı zamanda Tayların anadilidir. Çin-Tibet dil ailesindeki Tay-Kaday dilleri grubunda bulunur. Taycadaki kelimelerin yarıdan fazlası Pali, Sanskritçe ve Khmerce dillerinden alınmıştır. Perdeli ve analitik bir konuşma dilidir. Tayca ayrıca karmaşık bir alfabeye ve dil imleyicilerine sahiptir. Laoca diliyle birbirlerini zorlanmadan anlayabilirler. Yaklaşık 60 milyon konuşuru vardır.

Tayca alfabesi muhtemelen Eski Khmer alfabesinden türemiş ya da etkilenmiştir. Bu alfabe geleneğe göre Kral Ramkhamhaeng tarafından yaratılmıştır. Ünlüler ve ünsüzler ayrı ayrı dizilirler. Tayca alfabesindeki tüm ünsüz harfler ‘-or’ sesiyle okunurlar. Bu yüzden, alfabenin ilk 4 harfi [gor], [kǒr], [kor] ve [kor] sesleridir. Ayrıca alfabede 42 tane sessiz harf bulunur. Bu kadar çok sessiz harf olmasının nedeni Taycada bir ünsüz harfin birkaç değişik harfle temsil edilebilmesinden dolayıdır. Bu yüzden bir harf söylerken Taylar o sesle başlayan bir kelimeyi örnek verirler. Örneğin, tavuk kelimesinin Taycası ไก่ [gài]alfabenin ilk harfi olan ก [gor] sesiyle başlar ve bu harften her zaman [gor gài] olarak bahsedilir.

Ayrıca Tayca soldan sağa doğru kelimeler arasında hiç boşluk bırakılmadan yazılır. Örneğin;

น้อยทำงานอยู่ที่นี่เกือบ ๒๐ ปีแล้วค่ะ (Nói tum ngahn yòo têe nêe gèu-up yêe sìp bpee lair-o kâh): Noi burada yaklaşık 20 yıldır çalışıyor.

Kelimeler arasında bulunan boşluklar ise nokta veya virgül gibi noktalama işaretlerinin görevini yapar.

Kelime sıralaması İngilizceye benzer olan özne+yüklem+nesne şeklindedir fakat özne genelde söylenmez. Tay zamirleri cinsiyete ve konuşmacının ve dinleyicinin göreceli durumuna göre seçilir. Sıfatlar ve zarflar arasında ise morfolojik bir ayrım yoktur. Çoğu kelime her iki durumda da kullanılabilir. Takip ettikleri kelimenin arkasına gelirler. Bu kelime bir isim, yüklem ya da başka bir sıfat veya zarf olabilir. Yüklemlerine gelince, Türkçenin aksine, çekimleme olmaz. Yani yüklemler kişiye, zamana, duruma veya sayıya göre değişmezler.

Karmaşık alfabesi ve 5 farklı tonlaması yüzünden zaten zor bir dil olan Tayca bağlantılı bir dil konuşmayanlar için daha da zor hale gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.