İçindekiler

Tayland’ın Phuket adasına hiç gitmediyseniz ne yapacağınızı tam olarak kestiremeyebilirsiniz. Pek çok insan için Phuket Hint Okyanusu’nun çevresindeki birkaç ülkeyi ve milyonlarca insanı etkilemiş olsa dahi 2004 tsunamisi ile hatırlanır. Böyle düşünmeyenler içinse Phuket genel olarak tropikal ancak sıradan bir sahil cennetidir.

Phuket gerçeği daha karmaşıktır. Adanın bazı kısımları yoğun bir metropolü andırır, geri kalan kısımları ise rahatlatıcı bir tatil köyü gibidir.

1. James Bond Moduna Bürünebilirsiniz

Phuket

1974 James Bond filmi “Altın Tabancalı Adam” ı hiç izlememiş olsanız bile, o filmdeki ada (halk arasında “James Bond Adası” olarak da bilinir) dünyanın en ikonik manzara noktalarından biridir. Ayrıca Phuket’ten günübirlik bir gezide kolayca erişilebilir durumdadır.

2. Büyük Buda’nın Altında Huzur Bulabilirsiniz

Budist mirası Tayland’da nerede olursanız olun hep yanıbaşınızdadır. Ada sayısız Budist tapınağına ev sahipliği yapsa da en etkileyici anıt adanın güneybatı köşesinde, adına yakışır Büyük Buda tepesindedir. Mermer heykel hariç Phuket’in 45 metre uzunluğundaki Big Buddha tepesi gün içinde gelip gün batımına kadar kalacağınız adanın en şaşırtıcı manzaralarından birini sunuyor.

3. Ormanda Uçuş Keyfi Yaşayabilirsiniz

Phuket

Phuket’teki plajlardan uzak kalmak istemiyorsunuz (o konuya da değineceğiz), fakat bu adanın da kaçırmak istemediğiniz dağlık ve yeşil bir iç mekanı var. Phuket’in yeşilliklerini keşfetmenin en maceralı yollarından biri de zip line turlarıdır.

4. Adalarda Yelken Açabilirsiniz

Tayland’ın manzarası turistler için olduğu kadar film yapımcıları için de zamandan bağımsız ve çekicidir. Kuşkusuz, Koh Phi Phi Le (Maya Körfezi olarak da bilinir) yakın zamanda Koh Khao Phing Kan’dan (2000’li yıllarda Leonardo DiCaprio’nun başrol oynadığı “The Beach” filminin çekildiği yer) daha ünlü olmuş olabilir. Burayı gerçekte görme ise filmlerde görmekten daha fazla heyecan verici bir deneyim.

İPUCU: Günübirlik bir geziye çıkmak ve uzun tekne kuyruklarının adanın yerine görmek istemiyorsanız bir yat gezisi ile çok daha fazla keyip alabilirsiniz.

5. Tayland’ın Çılgın Partilerine Katılabilirsiniz

Phuket plajları söz konusu olduğunda, Patong Plajı muhtemelen en çok bilinendir. Sebebi ise yukarıda bahsedilen tsunaminin uluslararası medyada ne kadar geniş çapta yayıldığı ile alakalıdır. Öte yandan Patong Plajı’nda mükemmel bir şekilde yüzülebilirken burası özellikle Bangla Caddesi’nde gece hayatıyla çok daha ünlüdür. Patong ayrıca gün boyunca canlıdır ve birçok lüks restoran ve alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

6. Adanın Tarihini Öğrenebilirsiniz

Tayland

Tayland, Güneydoğu Asya’da hiçbir yabancı bir ülkenin egemenliğine girmeyen tek ülke olarak ünlüdür. Yine de Tayland’da yabancı etkisi hayli fazladır. Phuket’in bir parçası olan “Phuket Kasabası” müzeler, butikler ve kafeler arasında dolaşırken tadını çıkarabileceğiniz Portekiz-kolonyal bir havaya sahiptir. Phuket Şehri, adanın Rassada İskelesi’ne (Koh Phi Phi gezilerinde gideceğiniz yer) yakındır, bu nedenle özel bir gezi için zamanınız olmasa bile burada birkaç saat takılabilirsiniz.

7. Şelaleleri İzleyebilirsiniz

Şelale

Phuket’in büyük ve yoğun ormanlarının bir başka güzel yanı şelalelerdir. Phuket sayılamayacak kadar çok şelaleye ev sahipliği yapmaktadır, ancak en ünlüsü Bang Pae, Ton Sai ve Kathu’dur. Bu şelaleleri zip line macerası ile birleştirebilir veya mümkün olduğunca fazlasını görmek için günlük bir taksi şoförü kiralayabilirsiniz.

8. Tayland Yemeklerini Keşfedebilirsiniz

Tayland

Tayland yemeklerinin harika olduğu bir sır değil, fakat Phuket kendi başına bir mutfak başkenti. İster Pad Thai ve Yeşil Körili Tavuk gibi Pan-Thai favorilerini, ister Yengeçli Sarı Köri gibi güney spesiyalitelerini ya da Hainanese tavuklu pilavı gibi Phuket’ten ilham alan Asya klasiklerini tadabilirsiniz. Özellikle, Banzaan Fresh Market ve Phuket Weekend Market gibi Phuket pazarları, yemek maceranıza başlamak için harika yerlerdir.

9. Hayvanlara Yakınlaşabilirsiniz

Tayland’daki diğer birçok yer gibi Phuket de çoğunun uyuşturulmuş olduğuna inanılan tartışmalı bir hayvan cennetine ev sahipliği yapıyor. Su altına girmeden tüplü dalış deneyimi yaşamak için adanın popüler akvaryumu ziyaret edebilir ya da nesli tükenmiş avcılarla yakınlaşmak için Dino Park’a uğrayabilirsiniz.

10. Sörf Tahtasını Deneyebilirsiniz

Phuket’te kartpostallık mükemmel plajlar bulacaksınız. İster sahilde daha aktif bir zaman geçirmeyi tercih edin (sörf yapmaya ek olarak Phuket ayakta kürek sörfü için bir merkez haline geldi) ister sadece meyveli bir içecekle tembellik etmek isteyin. Popüler Phuket plajları arasında Karon ve Kamala bulunurken, Surin, Bang Tao ve Mai Khao (eğer şanslıysanız deniz kaplumbağası yavrularını da görebilirsiniz) daha alternatif seçeneklerdir.

11. Kültürü Deneyimleyebilirsiniz

Phuket, Tayland kültürü ve mirasını yansıtan bir gösteri olan Siam Niramit veya Muay Thai maçını izlemek için Bangla Boks Stadyumu gibi bazı inanılmaz kültürel deneyimlere sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir