Asya’nın güneydoğu bölgesinde yer alan Tayland kuzeyinde Burma, doğusunda Laos ve Kamboçya ile sınır komşusudur. Ayrıca güneyinde Taylan Körfezi ve Malezya, batısında ise Andaman Denizi vardır. Ülke coğrafi özelliklerinden dolayı farklı bölgelere ayrılmıştır. Ülke içerisinde farklı iklimlerin görüldüğü dağlık kısımlar, ovalar ve kıyı kesim bulunur. Bu bölgelerdeki sıcaklık ve yağış miktarları birbirinden farklıdır.

Tayland genelinde tropikal iklim hakimdir. Ülke içerisinde iklim yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Fakat, ülkenin coğrafi özelliklerine göre birtakım farklılıklar gözlenir.

Ülke içerisinde genel olarak üç farklı mevsim hakimdir. Mart-Mayıs arasındaki dönem sıcak, Haziran-Ekim arasındaki dönem yağışlı, Kasım-Şubat arasındaki dönem ise serin geçer.

Ülkenin orta kısımlarında yer alan vadilerde sıcaklık değerleri seyrek olarak 18 derecenin altına düşer. Mart ve Mayıs ayları arasında 40 dereceye dayanan sıcaklıklar ölçülür. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri bu bölgelerde 28-30 derece arasında değişir.

Tayland’ın güney kısımları oldukça fazla yağış alır. Yıllık ortalama 5000 mm’den fazla yağmur bölge içerisinde görülür. Bunun en önemli nedeni muson yağmurlarıdır. Fakat orta kesimlerde bu yağış miktarlarına ulaşılmaz. Çünkü, Barmese Dağları orta kısımlara gelecek olan nemi keserek yağış oluşumunun önüne geçer. Güney kıyılar hariç ülke genelindeki yağış miktarları 1000 mm civarında değişir.

Ülkenin kuzey kısımlarında önemli nehirler bulunsa da dağlıktır. Ülkenin en yüksek noktası 2756 metre ile kuzeybatı kısmında bulunur. Bu bölgede sıcaklık değerleri ülke geneline göre daha düşüktür. Yükseltinin de etkisiyle mevsimler arasındaki sıcaklık farklılıkları daha belirgindir. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farklarının en fazla olduğu bölge kuzeybatıdaki dağlık kısımlardır.

Ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilere Kasım-Şubat arasındaki dönem tavsiye edilir. Bu dönemdeki hava sıcaklıkları ve yağış miktarları normal düzeydedir. Mart-Mayıs arasındaki sıcaklıklar yüksek, Haziran-Ekim arasındaki yağış miktarları fazladır. Bu nedenle bu iki dönem ülkeyi ziyaret için önerilmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.