İçindekiler

Tazmanya‘yı isim olarak çocukluğumuzda izlediğimiz çizgi filmlerden anımsıyor olabiliriz. Avustralya’nın yakaşık 240 kilometre uzağında bulunan bu tenha adada yaşayan yaklaşık yarım milyon insan, adalarını dünyanın en uzak seyahat noktası olarak tanımlıyorlar. “Tassie” olarak bilinen Tazmanya, Avustralya’nın en küçük eyaletidir.

Tazmanya’da Gezilecek Yerler

Kendinizi Tazmanya’da bulduğunuzda egzotik yerleri gezebilir, enfes restoranlarda yemek yiyebilir, kayak yapabilir ve daha birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Çok zaman kaybetmeden Tazmanya’da ziyaret edebileceğiniz yerleri listeleyelim.

Wineglass Körfezi

Herşeyden önce insanın gözünün doyması gerekiyor. Tabiki gıda anlamında değil, güzellik anlamında. Tazmanya’ya gidipte Wineglass Körfezi’ni görmezseniz geziniz tamamlanmış sayılmaz. Kumsalda oturmak, gökyüzünün ve denizin büyüleyici etkileşimini izlemek burada gerçekten harikadır.

Museum of Old and New Art (MONA)

Eski ve Yeni Sanatlar Müzesi olarak bilinen bu müze cinsellik ve ölüm mesajları ile ünlüdür. Tabiki müzeyi gezmek demek ölmek demek değildir. Fakat bu müze adeta yetişkinler için Disneyland olarak adlandırılabilir. 2011 yılının başında açılan bu müze antik ve modern sanatların buluşma noktasıdır.

Bay of Fires

Tazmanya, dinlendirici birçok körfeze sahiptir. Ateş körfezinde beyaz kumsallar, gök mavisi okyanus ve renkli granitler bir uyum içerisindedir. Ateş körfezi ismi ise kumsalda yangın gördüğünü iddia eden Tobias Furneaux isimli bir kaptandan gelmektedir. Burada yüzme, tekne turu, balık tutma, kuş gözlemciliği, yürüyüş ve sörf başlıca aktiviteler arasındadır. Aile ile tatil yapmak için mükemmel bir konumdur.

Salamanca Pazarı

Tazmanya’da bir cumartesi günü bulunuyorsanız Salamanca pazarında bir tur atmanızı öneririz. Bu pazar, eyaletin en çok ziyaret edilen Turizm merkezlerinden biridir. Avustralya saati ile 08:00 – 15:00 arasında açıktır ve kalabalıktır. Özel sanat eserleri, mücevherler, organik ürünler, lezzetli sıcak yemekler bulabileceğiniz bu pazar yeri güzel bir vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Cradle Dağı Milli Parkı

Yosunla dolu süngerimsi zeminleri, tahta kaldırımları, doğal vahşi yaşamı ve doğanın sunduğu diğer her şeyi bulabileceğiniz Cradle Dağı Milli Parkı’nın tek öngörülemeyen yanı hava değişiklikleridir. Bu da doğa ile uyumlu olabilmek için ödenmesi gereken bir bedel olabilir. Ziyaretinizde çantanızı çok değişik hava koşullarına göre doldurmanız gerekebilir.

Port Arthur Tarihi Bölgesi

Orta Doğu topraklarında yani medeniyetlerin beşiğinde bulunduğumuz için ülkemizde ve etrafımızda bolca açık hava müzesi vardır. Bu durum bizler için normaldir. Ama Tazmanya’da çok fazla bulunmayan açık hava müzeleri değerli olarak görülmektedir. Port Arthur Bölgesi’nde ise 19. yüzyıldan kalma hükümlülerin korkunç muameleler gördüğü 40 hektarlık bir arazi üzerine kurulu 30’dan fazla bina bulunmaktadır. Binalar eski olmasına rağmen iyi şekilde korunmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir