Tel Aviv Hakkında

Tel Aviv,  Kudüs ve Nazareth gibi antik kentlerin evi olarak bilinen İsrail devletine bağlı en genç ve en canlı şehirlerinden biridir. Tel Aviv’e giderek bu Orta Doğu metropolünde modern, biraz Avrupalı ​​bir yaşam tarzı yakalamak ve birçok güzel kumsallarını, iyi müze müzeleri, klasik Bauhaus mimarisi ve heyecan verici gece hayatını keşfetmek için yola çıkabilirsiniz.

Resmi adı olan Tel Aviv-Yafa (תל אביב-יפו) olan bu şehir İsrail’in en büyük ikinci şehridir. (en büyüğü Kudüs’tür). Akdeniz sahilinde, Kudüs’ün yaklaşık 60 km kuzey-batısında ve Hayfa’nın yaklaşık 100 km güneyindedir. Ortadoğuda bulunan diğer kentlere nazaran daha Avrupai bir yaşam tarzına sahiptir.

Tel Aviv, gerçekten ilçelere değil, 50’den fazla farklı mahalleye bölünmüştür. Bazı mahalleler, farklı kültürlere sahip gerçekten ayırt edici alanlardır (diğer bir deyişle Neve Tzedek, Florentin, Ramat-Ha’Chayal), diğerleri sadece bir coğrafi alanı belirtirken. Tel Aviv, esasen güneyden kuzeye doğru büyümüştür, bu yüzden kuzeyde ilerlediğinizde daha yeni binalar ve daha zengin topluluklarla karşılaşacaksınız.

Tel Aviv Tarihçesi

Tel Aviv, I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı gözetiminde istikrarlı bir şekilde büyüyen bir şehir olmuştur. Savaşın sonlarına doğru İngilizler, bu kutsal toprakları ele geçirdi. İngilizler ve siyonist yahudiler tarafından ele geçirilmeye çalışılan şehir bir grup Müslüman Araplarla karşı karşıya gelmiştir. Çatışmaların sonunda ise Yahudiler kaçıp Tel Aviv’in kuzeyine doğru kaçmış ve orada yaşamaya başladılar. Banliyö bir şehir haline geldi ve on yıl içinde Tel Aviv ülkenin tüm Yahudi nüfusu ve İngiliz askerleri için kültür, ticaret ve hafif sanayi merkezi oldu. 1938’de Tel Aviv limanının açılışı, Bu, Jaffa’ya bağımlılığın sona erdiğini gösteren önemli bir kilometre taşı. Bu zamana kadar, Tel Aviv, halihazırda 130.000 sakin ile ülkenin en büyük şehriydi. İsrail’in 1948’de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Jaffa Tel Aviv’in bir bölgesi haline geldi ve kentin adı resmi olarak Tel Aviv-Yafo olarak değiştirildi.

Temmuz 2003 yılında, Tel Aviv’de 1930 – 1950 yıllarında bir çok bina inşa edildi ve neredeyse hepsi de beyaz renkteydi ve bir çoğu UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı. Tasarımlarında Bauhaous mimarisinin esintilerini başarıyla taşıyorlar. Tel Aviv aynı zamanda “Beyaz Şehir” olarak da anılmaktadır.

Tel Aviv’de Nereye Gidilir?

Tel Aviv büyük bir şehir havasına sahip olsa da aslında küçük bir şehirdir. Alanı sadece 52 km² olan Tel Aviv’de eğlence hayatı neredeyse 24 saat sürmektedir. Tüm gün boyunca ayakta olan bir şehir olduğu anlamına gelmektedir.

Florentin: Özellikle Amerikalı turistlerin ilgisini çeken Florentin aynı zamanda küçük Brooklyn olarak da bilinir. Çok sayıda kafenin yer aldığı bu yerde bar ve gece hayatı bitmez. Aynı zamanda kaliteli barlarda kaliteli içkilerinizi yudumlarken öğlen yemekleri için de en iyi meksika tatlarına ulaşabilirsiniz.

Noga Kompleksi: Tel Aviv’deki küçük ama gelişen bir mahalle olan Jaffa’nın başlangıcında oturuyor. Ofer ve kardeşi Gilad’ın yanındaki kapı atölyesinde ürettikleri mobilyaların yanı sıra sanat, tasarım öğeleri ve giyim alanına sahip Ofer Shahar’ın sahibi olduğu Craft and Bloom mağazasını ziyaret edin . Meydanın ortasındaki kafede, Cafelix’i ve Naomi Ma’aravi eko moda butiği de dahil olmak üzere caddelerde oturan çeşitli giyim butiklerini ziyaret edin . Ayrıca , 3 Auerbach Caddesi’ndeki iki yerel üreticinin ve DJ’in evinde bulunan Record Salon adlı bir kayıt mağazası da var .

Neve Tzedek: Shabazi Caddesi’nden yürüyerek biraz galeri ve yuppie lokantaları bulacaksınız. Tel Aviv Brooklyn gibi olsaydı, bu Park Slope mahalle olurdu. Neve Tzedek’teki şeyler Tel Aviv’in diğer yerlerinde olduğundan daha pahalıdır, ancak bir gece için güzel bir yerdir.

Tel Aviv ve Gece Hayatı

Tel Aviv, her ne kadar ülkenin kalbi bürokratik kalbi konumunda olsa da aynı zamanda İsrail’in eğlence dünyasının da kalbidir. Şaşırtıcı gece hayatı diğer ülkelerde yaşayan DJ’ler için oldukça çekicidirler. Şehrin Akdeniz’e ve onun rahat iklimine olan konumu ile Tel Aviv’deki gece vakti yaşamak içindir.

Hoodna – Florentin’de. Kirli kanepeler, metal masalar, sokakta canlı müzik, Brooklyn gibi hissediyor. Abarbanel 13, Florentin

Radio EPGB – Yer altı rock barının hemen altındaki FourSquare spesiyalleri, canlı gruplardan 70’li yıllara kadar diskoya (Radiohead ve Beatles’ın karışık olduğu) ait harika müzikler var. Şimdilerde modaya uygun olarak hipster yeri olarak biliniyor.

Kuli Alma – Tel Aviv’deki en yeni gece hayat noktalarından biri olan burası, harika DJ’lerle sadece bir bar değil, vejetaryen (vegan) yemekleri de sunuyor. Canlı müzik etkinlikleri için web sitelerini kontrol edin, aksi takdirde ev, tekno ve hip-hop’u yakalayacaksınız. Müziğin yanı sıra çok amaçlı mekan da bir sanat galerisi, alışveriş köşkleri (şekerden tişörtlere kadar her şeyi satmaktadır) ve ayrıca yerel graffiti sanatçılarının oluşturduğu birkaç sokak sanatı duvar resmi içermektedir.

Tel Avivi’de Sanat ve Müzeler

Galeriler ve tasarımcı dükkanları aslında kasabanın her yerinde, sadece yürüyün. Orada da grafiti çeşitli yerel (ve uluslararası) sanatçılar tarafından, bu yüzden sadece açık bir göz tutmak, her yerde. Biraz daha kurulmuş bir şey arıyorsanız, aşağıda belirtilen İsrail müzelerinden bir kısmını deneyin. İsrail’in çağdaş sanat sahnesini keşfetmek için Oh-So-Arty aracılığıyla sunulan özel turları mutlaka kontrol edin .

Florentin Kentsel Kültür Turu  – Tel Aviv’deki grafiti ve sokak sanatı sahnesi hakkında daha fazla bilgi edineceğiniz Florentin Kent Kültür Turu’dur.

SOHO Tasarım Merkezi  – En üst katta yer alan Dizengoff alışveriş merkezi içinde, Moleskine defterlerini ve diğer dizaynı, kitschy eşyalarını satan bir züccaciye dükkanı.

Tel Aviv Sanat Müzesi – İsrail’in en iyi Avrupai sanat müzesi. Daimi koleksiyonda bazı büyük modern ve çağdaş eserler yer alıyor, ancak müzede genellikle sanatçının eserine dayanan geçici sergilenir.

Tel Aviv’de Dinlenme Yerleri

Tel Aviv’e gerçekten gezi amaçlı gidiyorsanız şehrin küçüklüğüne aldanmayın. Çünkü oldukça hareketli bir şehir hayatı olduğundan dolayı ara ara dinlenmek isteyebilirsiniz.

Mezizim Plajı – Biraz daha yürüyüş mesafesinde, diğer kumsallara kıyasla daha kuzeyde, ancak bu nedenle serin bir atmosfere sahip.

Rothschild Bulvarı – Özellikle bebek arabaları veya çadır şehirlerinden hoşlanıyorsanız veya gece olduğunda, bir dükkandan bir şişe şarap alın ve park tezgahlarında içebilirsiniz.

Rabin Meydanı – Güzel plaza, yakındaki yerlerden birinde yiyecek alın ve sadece takılın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.