İçindekiler

Dünyanın dört bir yanındaki gezginlerin ilgisini çeken,  Japonya’nın başkenti Tokyo. İster iş ister tatil amaçlı ziyaret ediyor olun, İmparatorluk Sarayı ve kiraz çiçeği ile süslenmiş tapınaklara bir göz atmak hoş bir deneyim olacaktır. Japonya için siyaset, kültür ve iş dünyasının beşiği olan Tokyo, sınırsız eğlence, alışveriş ve yemek alternatifi sunuyor.

Tokyo tren ve metro ile gezmek için elverişli olmakla birlikte yürüyüş yapmak için zamanınız varsa çok daha eğlencelidir. çünkü binlerce yerel motiflerle bezeli küçük sokaklar görebilirsiniz.

37 milyonluk nüfusu ile Dünya’nın en kalabalık şehri ünvanına sahiptir.  Japon halkı sadece kibar değil aynı zamanda dakiktir ve neredeyse en iyi yiyeceklerin yapıldığı yerlerden birisidir. Şehir muazzam bir ulaşım ve elektrik ağına sahip. Teknolojisi bu kadar ileri olan Tokyo şehrine giden kişiler özellikle tapınakları veya Omotesando ve Şibuya’daki gizli kafeleri ziyaret ediyorlar.

Tokyo’ya Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Tokyo
Tokyo
  • Ana Havaalanları  – Narita Uluslararası Havalimanı (NRT), Haneda Havaalanı (HND)
  • Para Birimi – Japon Yen (¥) (1000 Yen = 31 TL )
  • Langua ge – Japonca
  • Nüfus – 35+ milyon
  • GSYH (Japonya)  – 4,6 trilyon dolar (3. genel)

Tokyo’da Ulaşım

Tokyo’da toplu taşıma muazzam bir seviyede. Özellikle yeraltı metrosu titiz, güvenilir ve neredeyse şehrin her noktasına ulaşabiliorsunuz. Tokyo’ya ulaşır ulaşmaz mutlaka bir paso kartı almanızı öneririm.

Tokyo’da Ne Yapılır | Yapılacaklar Listesi Tavsiye

Meiji Jingu Tapınağı

Meiji Jingu Tapınağı
Meiji Jingu Tapınağı

İmparator Meiji’nin ve karısı İmparatoriçe Shōken’un Meiji Tapınağı’ndaki ruhlarına saygı göstermek hem yerel halkın hem de turistlerin yaptığı aktivitelerinin başında geliyor. Serin bir ormanda yer alan Meji Tapınağı’nı ziyaret edecekseniz spor ayakkabılarınızı yanınızda bulunmasını öneririm. Meji dışında tapınak ziyaretlerinde bulunmak isterseniz Kyoto ve Kamakura şehirlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Meiji Jingu, huzur ve sessizlik bulabileceğiniz güzel bir mekan. Günün ve yılın zamanlarına bağlı olarak kalabalık ya da sakin olabiliyor. Şansınız varsa, geleneksel Japon Şinto tarzı bir düğüne de tanık olabilirsiniz. Meiji Jingu’in çalışma saatleri güneş doğuşundan gün batımına kadar. Sabah 6 ya da 7’de kalkacak olursanız sabah erken bir ziyaret hoş bir deneyim olur.

Omotesando

Omotesando

Meji tapınağının ardından ormanlık bir alanda yüksek seviyeli alışveriş merkezlerini bulabileceğiniz bir yer. Eğer yürümekten ya da alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız ziyaret etmeniz gerektiğini düşünüyorum. İlle de alışveriş yapmak zorunda değilsiniz dükkanların mimarisi Japon kültürüyle yapıldıkları için mimarilerini görmek adına da gezebilirsiniz.

Şibuya

Shibuya

Şibuya’nın güzel sokaklarında yürümek ve ünlü Şibuya geçişini (çok büyük bir kavşak olan Şibuya metro durağının hemen dışında) görmek için vakit ayırın. Şibuya geçişi, dünyadaki en yoğun kavşaklardan biridir. Dev neon tabelaları ve LED ekranlarla çevrili olan kapısı, Tokyo’nun görülebilecek en ikonik yerlerinden biridir. Mümkünse gece ziyaret etmeye çalışın.

Yoyogi Parkı

Yoyogi Parkı

Meiji Jingu’un hemen yanındaki Yoyogi Parkı, bolca yeşil alana sahip ve yürüyüş, piknik, antrenman yapmak veya kuş gözlemciliği için harika bir yerdir. Parkın kuzeydoğu kısmında küçük bir kuş kutsal alanı vardır. Burada genellikle yerel öğrenci kulüplerini ve çeşitli hobi gruplarını da göreceksiniz. Yerel yaşantıyı gözlemlemek için güzel bir yer.

Tokyo İmparatorluk Sarayı (Imperial Palace)

Imperial Palace

Tokyo İmparatorluk Sarayı, Edo Kalesi arazisinde yer almakta. Sarayın kendisi halka açık olmasa da (İmparatorluk ailesinin şu anki evidir), arazisi ve bahçeleri ziyarete açıktır.  Tokugawa döneminden sonra tasarlanan saray, yılın herhangi bir zamanında ziyaretçiler için müze kalitesinde sergiler ve manzara sunar. İmparatorluk Sarayı, Tokyo İstasyonu’ndan çok kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Sarayın kendisi 2 Ocak’ta (Yeni Yıl) ve 23 Aralık’ta (İmparatorun doğum günü) halkın ziyaretlere açıktır. Doğu Bahçeleri pazartesi, cuma günleri ve çoğu milli bayramda kapalıdır

Shinjuku Gyoen National Garden

Shinjuku Gyoen National Garden
Shinjuku Gyoen National Garden

Tokyo’nun en işlek bölgelerinden biri olan Shinjuku’nun merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Shinjuku Gyoen, Shinjuku gökdelenlerinin arkasında yer alan güzel yeşil bir vaha. Bakımlı bahçelerini keşfe çıkın ya da Japonya’da favori bir bahar etkinliği olan kiraz çiçeklerinin arasında piknik yapan insanlarla beraber geniş çim alanda rahatlayın. Park pazartesi günleri ve yılbaşı tatillerinde kapalı ve küçük bir parka giriş ücreti var.

Eğer gece hayatlarından zevk alıyorsanız mutlaka bir gecenizi Shinjuku’da geçirmelisiniz. Tokyo’daki en iyi kulüler, barlar burada yer alıyor ve gece hayatı yaşamının hakkını veriyor diyebilirim. Geceyi sabahlarsanız eğer erkenden dışarı çıkıp gökdelenlere de bakmanızı öneririm. Bol bol ve oldukça yüksek bir çok gökdelen bulunuyor.

Shin Okubo Kore Kasabası

Shin Okubo Kore Kasabası

Kore sokak yemeğinden K-pop ürünlerine ya da otantik Bulgogi’ye (Kore sığır eti yemeği) kadar, Shin Okubo Kore Kasabası’nda çeşitli Kore lezzetleri ve renkleri bulacaksınız. Ayrıca Tokyo’nun bu bölümünde, Japon, Tay ve diğer Asya mutfak tarzlarının ilginç bir karışımını bulabilirsiniz. Shin Okubo istasyonuna giden JR Yamanote hattını veya Okubo istasyonuna giden JR Chuo hattını kullanarak Shin Okubo bölgesine ulaşabilirsiniz.

Akihabara

Akihabara

Akihabara elektrik kasabası olarak da bilinir. Özellikle Japon kültürünün temellerini oluşturan anime, manga ve video oyunları ile ilgili herşey için önemli bir merkezdir. Bölgede bulunan devasa oyun merkezlerinin yanı sıra bir çok yerde popüler anime ve manga karakterlerinin afişini görmemeniz mümkün değil. Hem modern oyunları hem de geleneksel oyun makinelerini görebileceğiniz oyun merkezindeki kişileri bile izlerken zevk alabilirsiniz.

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji balık pazarı dünyada yer alan en büyük balık pazarlarından birisidir. Özellikle restoran ve cafe sahipleri sabahın erken saatlerinde buraya balık alışverişi için uğruyorlar.

Shinjuku Golden Gai

Shinjuku Golden Gai
Shinjuku Golden Gai

Golden Gai, küçük barlar ve restoranlarla dolu büyüleyici küçük bir bölge. Shinjuku JR istasyonuna sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Golden Gai’ye yürüyüş yapmak, zaman içinde seyahat etmeyi ve kendinizi 70’li veya 80’li yıllardan kalma bir Japon filminin sahnesinde bulmanıza yol açacak. Buradaki küçük ara sokakları mutlaka ziyaret edin.

Ginca

Ginca
Ginca

Ginza birçok lüks mağazanın bulunduğu Tokyo’daki lüks alışveriş bölgelerinden biridir.  Birçok alışveriş ve yemek mekanıyla dolu olan Ginza, alışverişe çıkmasanız bile etrafta dolaşmak için eğlenceli bir alandır. Burada bulunan Chuo Caddesi haftasonları sadece yaya trafiğine açık olup araç trafiğine kapatılıyor.

Jindai-ji Tapınağı

Jindari-ji Tapınağı

Jindai-ji rahatlatıcı bir atmosfere sahip sessiz, güzel bir tapınaktır. JR Kichijoji istasyonundan kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilen tapınağı ziyaret etmenin yanı sıra yakınlardaki büyüleyici Edo (eski Tokyo) tarzı yerel dükkanları ve kafeleri keşfedebilirsiniz.

Tokyo Metropolitan Jindai Botanik Parkı

Tokyo Metropolitan Jindai Botanik Parkı

Jindaiji Tapınağı’na oldukça yakın güzel bir park olan Jindai Botanik Parkı, etkileyici bir gül ve yıldız çiçeği bahçesinin yanı sıra çeşitli mevsimlik sergilere ev sahipliği yapmaktadır. İlkbaharda açan kiraz çiçeklerini görmek için de harika bir mekandır. Yetişkinler için bir park giriş ücreti var, ancak küçük çocuklar için ücretsiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir