İçindekiler

Trondheim Gezilecek Yerler

Norveç’in en büyük şehirlerinden biri olan Trondheim aynı zamanda en köklü geçmişe sahip olan şehirlerindendir. MS 997’de yaşayan Vikingler tarafından ticaret merkezine dönüştürülen şehir, 1217’ye kadar Norveç’in başkenti olmuştur ve yeni kralların taçlandırılması gibi etkinlikler bu şehirde yapılmıştır. Batı ucu anakaraya bağlı olan ve yarımada üzerine kurulmuş olan Trondheim, Norveç’in merkezindeki Sør-Trøndelag ilçesinin ana şehridir.

Hurtigruten, Bergen şehirlerinden Kirkenes’e bağlanan sahil feribotunun güzergahında popüler bir duraktır ve Trondheimsfjord’daki konumu, fiyort yolculukları için iyi bir başlangıç noktasıdır. Kuzey Norveç’in büyük bir kısmı gibi Trondheim, mayıs ortasından temmuz ortasına kadar güneşin batmadığı bir yerdir ve ağırlıklı olarak hafif bir deniz iklimi şehre hakim olur. Aynı zamanda çevredeki bazı bölgelerde yer alan kayak merkezleri halen aktif olarak kullanılabilir durumdadır.

Nidaros Katedrali

Nidaros Cathedral

Norveç’in koruyucu aziz olan Aziz Olav mezarı üzerinde Kral Olav Kyrre (1066-93) tarafından inşa edilen Nidaros Katedrali, İskandinavya’nın en görkemli kilisesi olarak kabul ediliyor. Katedral, dünyanın en kuzeydeki ortaçağ katedrali ve şehrin en önemli turistik mekanlarından biridir. Krallar burada vaftiz edilmiş ve gömülmüştür ve 1814’ten beri, Norveç Anayasası’nın, hükümdarın Trondheim Katedrali’nde taçlandırılması gerektiği bir gereklilik olmuştur. Transliz ve bölüm, İngiltere’nin Norman mimarisinden etkilenmiş geç Roma dönemine ait bir tarza sahipken, güzel güney kapısının bulunduğu uzun koro, 13. yüzyılda masif nefe ve kulenin yanı sıra eklenmiştir. Birkaç kez yangından zarar gördükten sonra, kilise 1900’lerin başlarında tamamen restore edilmiştir.

Bakklandet ve Gamle Bybro (Eski Şehir Köprüsü)

Old Town Bridge

Mimari açıdan sahip ve oldukça aşina olduğumuz Mimar Sinan’ın köprülerinin aksine Gamle Bybro ya da diğer adıyla Eski Şehir Köprüsü, alttan değil üstten kemerlere sahiptir. Nidelva Nehri’nin üzerine kurulmuş olan köprü, kırmızı kemerlere sahiptir. Köprüden geçtikten sonra Bakklandet mahallesinde yer alan tarihi evlere ulaşıyorsunuzBakklandet, yapısal olarak küçük bir köyü andırıyor ve içerisinde galeriler, kahvehaneler, küçük dükkanlar ve tarihi ahşap binalar içermektedir. Nehir boyunca yürürken, karşı kıyıda yer alan binaları izleyebilir ve Trondheim’in en atmosferik ve tarihi mahallesinin havasını soluyabilirsiniz.

Kristiansen Kalesi

Kristiansen Kalesi

1681 ile 1695 yılları arasında şehri dış saldırılardan korumak için inşa edilen Kristiansten Kalesi’ni (Kristiansten Festning), yönünüzü şehrin doğusundaki bir tepeye çevirdiğinizde görebilirsiniz.  Kaleden şehrin manzarasını izlemek için biraz tırmanmanız gerekebilir, ancak kuleye ve  içerisinde yer alan müzeye giriş ücretsizdir. Kalenin 20. yüzyıla ait tarihini hatırlatan Grim hatırlatıcıları, Nazilerin, II. Dünya Savaşı sırasında Norveç Direnişinin üyelerini ve burada idam edilenleri tuttukları hücrelerdir.

Rockheim

Rockheim

Pop ve rock müziğinin hayranları, Norveç’in rock büyüklerinin sesini duyma şansı ile hafızalarından çıkmayacak bu yolculuktan keyif alabilirler. Müzenin koleksiyonları, interaktif sergiler ve video kayıtları ile birlikte görüntülenir. Sürekli sergilenen The Time Tüneli, 1950’lerden günümüze modern Norveç müzikal ve kültürel tarihini sesler ve performans videoları ile hayata geçiriyor. Değişen sergiler, müzik ve kültürün belirli yönlerine odaklanıyor. Bu, aktif olarak yer alabileceğiniz, popüler parçalarla sıkışan, iç grafiti sanatçınızı bırakan, dans eden veya kendi ritimlerinizi yaratabileceğiniz bir müzedir. Aynı zamanda müzenin restorantı şehir manzaralıdır.

Başpiskopos Sarayı ve Müzesi

Başpiskopos Sarayı ve Müzesi

Avrupa’nın tarihten günümüze kadar en iyi şekilde korunabilmiş ve aynı zamanda İskandinavya’daki en eski binalardan biri olan Orta Çağ Başpiskopos Sarayı (Erkebispegården) günümüzde bir müzeye çevrilmiştir ve Trondheim’a gelen ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken yapıların başında gelir. İskandinavya’daki 12. yüzyıl sonlarına dayanan sarayın batı kanadı şu anda Norveçli Taç Regalia sergisi, Norveç’in göz kamaştırıcı taç mücevherlerinden oluşan muhteşem bir koleksiyonunun yanı sıra, Trondheim’a odaklanan Ordu ve Direniş Müzeleri gibi bir dizi tarihi sergiye ev sahipliği yapıyor. Müze, Viking zamanlarından 2. Dünya Savaşı’na kadar askeri tarihe dayanır. Güney kanadında, Başpiskopos Sarayı Müzesi, yakındaki Nidaros Katedrali’nden orijinal heykeller ve arkeolojik buluntular içermektedir.

Stiftsgarden

Stiftsgarden

1778  yılında Christine Schøller tarafından özel bir ev olarak inşa edilen Stiftsgården, şuan Norveç’in kraliyet ailesinin Tronheim’ı ziyaretlerinde Kraliyeti’in resmi ikametgahı olarak kullanılmaktadır. Avrupa’nın en büyük ahşap binalarından biri olan bu 140 odalı sarı konak, 1800 yılından beri kraliyetleri ve misafirlerini barındırmaktadır. Buradaki zengin odaları, rehberli bir turla ziyaret edebilirsiniz.

Ringve Müzesi

Ringve Müzesi

Norveç ve Avrupa müziğinin daha uzun ve daha geniş bir görünümü için Norveç’in ulusal müzik ve müzik enstrümanları Müzesi olan Ringve Müzesi’ni ziyaret edin. İki kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor: Manor House’daki müze, Avrupa müzik geleneğinden gelen enstrümanlar ve modern ses ve aydınlatma teknolojisi ekranlarıyla Ahır Müzesi.

Trondheim Limanı

Trondheim Limanı

Nidelv Nehri’nin ağzında, şehrin eski liman bölgesini dolaşarak saatler geçirebilirsiniz. Birçoğu klas butiklere ve üst sınıf evlere dönüştürülen renkli eski ahşap depolar, suyun üstündeki yığınlar üzerine inşa edilmiştir. Bu binaların en iyi görünümü sudan ve çok çeşitli liman turu seçenekleri mevcut. Trondheim Denizcilik Müzesi’ni, model gemileriyle ve kentin denizin köklü bağlantısını gösteren gösterileriyle mutlaka ziyaret edin.

Tyholttarnet

Tyholttarnet

Tüm şehrin kuşbakışı görünümü için 124 metre yüksekliğindeki bir radyo kulesi olan Tyholttårnet’teki gözlem güvertesine gidin. 80 metre yükseklikte, 360 derecelik bir panorama için tam bir dönüş elde etmek için bir saat harcayabileceğiniz döner bir restoran olan Egon. Doğru zamanda orada olmak için yeterince şanslıysanız, burası Kuzey Işıklarını görmek için olağanüstü bir yerdir.

Sverresborg Trøndelag Halk Müzesi

Sverresborg Trøndelag Halk Müzesi

Kral Sverre’nin kalesinin kalıntıları etrafında, 12. yüzyıla ait bölümleri olan bu açık hava müzesi olan Norveç tarihi ve kültürü, yerel Sami halkının kültürünün yanı sıra köy ve şehir yaşamını temsil eden 80 binadan oluşmaktadır. Müzenin şehir merkezi bir zamanlar Trondheim kentinde bulunan ve bir bakkal, postane ve esnaf atölyeleri bulunan ahşap evlerden oluşuyor. Bir grup Trondheim’ın denizcilik geçmişini, depoları, tekne barakalarını ve av araçlarını anlatıyor. Bir tarım köyü kırsal hayatı gösterir ve tarihi bir kilise kilisesi ile Sami gösterilerini içerir.

Vitensenteret i Trondheim

Vitensenteret i Trondheim

Trondheim’in yenilikçi müze / bilim merkezi, fizik bilimlerini ve fizik prensiplerini çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de ulaştırır. Uygulamalı projeler, bilimsel ilkeleri gösterir ve çalışacak modeller ve diğer etkileşimli sergiler vardır. Sadece bir eğitim deneyiminden daha fazlası, bu müze ziyaret etmek eğlencelidir.

Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi

Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi

Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi, 15. yüzyıldan kalma mobilya, gümüş, cam, tekstil, seramik ve tasarımlar gibi geniş bir tarihi ve modern eserler koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Müze, 1907 yılında ünlü Belçika mimar Henry van de Velde tarafından yaratılmış olan bir sanat eseridir. Sanat meraklısı iseniz, 1850’lerden kalma Norveç sanatı koleksiyonuna sahip Trondheim Sanat Müzesi’nin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Munkholmen

Munkholmen

Trondheimsfjord’daki Trondheim’ın hemen dışında bir kilometre, müstahkem bir ada olan Munkholmen’dir. Yaz aylarında, 12. yüzyılda kurulan eski Benedictine manastırı Nidarholm’a ait iyi korunmuş yuvarlak kulenin görülebileceği adanın ziyaret edilmesi için Ravnkloa’dan bir servis botu alabilirsiniz. Bu site şu anda 1658’de inşa edilen bir kale, Gammel Festning’in yanı sıra, bir uçaksavar silahı istasyonu olarak kullanıldığında II. Dünya Savaşı’ndaki Alman işgalcilerin geride bıraktığı daha fazla tahkimat tarafından işgal edilmiştir.

Fjellseter Gråkallen

Fjellseter Gråkallen

Trondheim’den keyifli bir günlük gezi ve kışın yapılacak en popüler şeylerden biri, şehrin beş mil batısındaki bir kayak atlama ile popüler bir kayak bölgesi olan Fjellseter’e (367 metre) seyahat etmektir. Yaz aylarında, yürüyüşçüler, Trondheimsfjord ve İsveç sınırındaki dağların mükemmel manzarası ile Gråkallen (555 metre) zirvesine giden yolun keyfine varacaklar. Tepeye ayrıca St. Olavsgata’dan Gråkallen elektrikli tren yolundan veya otobüsle de ulaşılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir