İçindekiler

Kış turizminin en önemli aktivitesi olan kayak, zorlu bir spor olduğu için elverişli pist alanlarında yapılması gerekir. Türkiye de konumu itibariyle önemli kayak merkezlerine ev sahipliği yapar. Doğal kayak pistleri sayesinde spor ve tatili birlikte yapmak mümkündür. Türkiye’nin önemli kayak merkezleri ise şu şekildedir:

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

İstanbul’a yakın olması ve ulaşım kolaylığı sayesinde Bursa-Uludağ her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlar. 15’in üzerinde lift bulunduran ve çok sayıda tesisi içerisinde barındıran Uludağ, ocak ayında 155 cm’e kadar kar kalınlığına ulaşır. Burası aynı zamanda 8500 kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en önemli kayak ve kış turizmi noktasıdır.

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi - Bolu
Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

İstanbul ve Ankara‘ya yakın olması nedeniyle kış dönemlerini hareketli geçiren Kartalkaya, yüksek konumu ve doğa manzarasıyla son dönemlerde büyük ilgi görür. 1223 yatak kapasitesi ve 9 lifti sayesinde snowboard yapanların tercih ettiği merkezlerdendir. Sezonun bu merkezde uzun olması ve kar kalitesi nedeniyle özellikle tecrübeli katılımcılar tarafından daha fazla tercih edilir. Kar kalınlığı ocak ayında 170 cm’ye ulaşır.

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi - Kocaeli
Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

3 telesiyej, 1 teleski ve 12 pist bulunduran Kartepe, 10 adet de lift bulundurur. 37 cm’lik kar kalınlığı ile birlikte diğer kayak merkezlerine oranla daha ekonomiktir. Bu alan, özellikle öğrenciler tarafından tercih edilir.

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi - Kayseri
Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Toz kar kalitesine sahip olmasıyla bilinen kayak merkezlerinden Erciyes, 4 telesiyej ve 2 teleski ile birlikte 11 adet lift bulundurur. Her sezon ortalama 80 cm’lik bir kar kalınlığına ulaşan kayak merkezi 2400 kişilik barınma kapasitesine de sahiptir.

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi

2011 yılında Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapan Palandöken, Türkiye’nin en büyük kayak pistini içerisinde bulundurur. 1 teleski, 5 telesiyej, 1 babylift ve 1 adet gondollift bulunduran merkez, ortalam 115 cm’lik bir kar kalınlığıyla hizmet verir.

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Alpler’de bulunan kristal kar yapısı ile birlikte Türkiye’nin en eski kayak merkezlerinden Sarıkamış aynı zamanda askeri eğitimlerin verildiği de bir alandır. Merkez, 12 km civarında 5 etaplı pistle birlikte çalışır.

Ilgaz Kayak Merkezi – Çankırı

Ilgaz Kayak Merkezi

2 adet pistin yer aldığı ve gece kayağı yapmanın da mümkün olduğu Ilgaz, 350 metrelik baby lifte de sahiptir. İçerisinde 3 adet tesis yer alır. Doğa manzarasının çok güzel olması nedeniyle son dönemlerde ilgi gittikçe artar.

Davraz Kayak Merkezi – Isparta

Davraz Kayak Merkezi - Isparta

Yüksekliği 2637 metre olan Davraz Dağı yamacında yer alır. Kar kalınlığı 4 metreye kadar ulaşan Davraz’da 1200 metrelik bir pist yer alır. Ayrıca Davraz Kayak Merkezi’nde Alp disiplini ve snowboard yapılabilir.

Konaklı Kayak Merkezi – Erzurum 

Konaklı Kayak Merkezi
Konaklı Kayak Merkezi

Erzurum’a 17 km uzaklıkta olan Konaklı, 2145 metre uzunluğunda lifte sahiptir. Bu kayak merkezinde 16 adet pist de bulunur.

Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi

Turizm merkezi Antalya’nın kış sezonunda turistler tarafından en fazla tercih edilen yeri olan Saklıkent, 400 kişi kapasiteli 2 adet teleski bulundurur. 2550 metre rakıma sahip olan bu kayak merkezinde 477 adet müstakil köy evi vardır. Otel sayısının az olması nedeniyle turistler ve gelen ziyaretçiler bu evlerde konaklar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir