İçindekiler

Günümüzde kentler küreselleşmenin etkisiyle artık üretmekten daha çok tüketme eğiliminde. Şehirlerimiz kent sakinleri için değil de artık kendi dinamikleri için evriliyor ve sonuçta biz insanlar daha mutsuz ve yorgun topluluklar haline gelmeye başladık. Bu durumdan sıkılan topluluklar ise kendilerini daha rahat ve mutlu hissedecekleri yerler arayışında. Bunun için de çare sakin şehirlere kaçışta.

Erzurum – Uzundere 

Erzurum - Uzundere
Erzurum – Uzundere

Tortum Şelalesi ile Türkiye’nin en yüksek şelalesine, rafting, yelken ve kano gibi ekstrem sporları yapabilme imkânı sunan Erzurum’un ilçesi Uzundere biyolojik çeşitlilik bakımından dünyanın önemli bölgeleri arasında. Uzundere, kendine özgü mimarisi, temiz ve bol oksijenli havası, ekolojik yaşamı ile sakinlerine eşsiz bir dinginlik sunuyor. Yaşam kalıntıları M.Ö.650–120 yıllara dayanan bölge aynı zamanda bünyesinde birçok tarihi eser barındırıyor. Uzundere misafirperver insanları, kültürü, ekolojisi, spor imkanları ve tarihi ile sizlere yüksek yaşam enerjisi sunuyor. Bu özellikleriyle sakin şehirler arasında yerini alır.

Muğla – Akyaka

Muğla - Akyaka
Muğla – Akyaka

Muğla, doğa ile iç içe mavinin ve yeşilin uyumunda sürdürülebilir ve ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir yaşam sunuyor. Tarih boyunca sahip olduğu iklim ve doğal zenginlikleri sebebiyle insanoğlu için önemli yerlerden olmuş. Sahip olduğu ilginç mağaraları, tarihi mekanları ve doğasının yanında doğal ürünleriyle de dikkat çekiyor. Ahşap mimarisi sayesinde betonlaşmış şehirlerden tamamen farklı bir havaya sahip olan Muğla, Türkiye’nin en yaşanılası ve huzurlu bölgelerindendir.

Isparta – Yalvaç

Isparta - Yalvaç
Isparta – Yalvaç

İnsanlık tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yalvaç farklı kültürlerin kesişim noktası konumunda. Neredeyse 5 bin yıllık bir tarihin kalıntılarına sahip olan Yalvaç’ın, her bir köşesinde farklı dönemlere ait yapılar bulmak mümkün. Bu tarihi kalıntıların günümüze değin kültürel etkileşimler sayesinde ulaşmasıyla zengin ve harika yolculuğa çıkma imkanı veriyor. Dericilik, saraciye, at arabası yapımcılığı, demircilik, semercilik ve Keçecilik gibi 21. yüzyılda unutulmanın eşiğinde olan el sanatları ustalarını da Yalvaç’ta görmek mümkün. Eşsiz tarihi ile çok farklı bir yaşam vadeden Isparta aynı zamanda daha mutlu ve güvenli bir yaşam sunuyor.

Şanlıurfa – Halfeti

Şanlıurfa - Halfeti
Şanlıurfa – Halfeti

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız sular altında kalan yerleşim alanıyla ilgi uyandıran Halfeti, sizi bu konuda oldukça tatmin edecek. Doğu bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan ve Şanlıurfa’ya en fazla 2 saat uzaklıkta bulunan ilçenin en dikkat çeken kısmı, geçmişte sular altında kalan yerleşim yerinden sonra bölgenin yeni ve eski Halfeti olarak ikiye ayrılmış olması. Yapıların eskiliği ve içerisinde barındırdığı tarihiyle, sular altında kalan yerleşim bölgesinin gizemli ihtişamı sizi heyecanlı bir yolculuğa çıkaracak. Ayrıca burada sadece tarihi bir gezi yapmakla kalmayarak, doğru zamanda giderseniz dalış, su kayağı ve jet ski gibi aktiviteleri yapma şansı da bulmuş olursunuz.

Halfeti, tarihine saygılı küçük ve sakin bir ilçedir. Fırat Nehri’nin üzerinde bulunan Halfeti her geçen gün yerli ve yabancı turistler tarafından daha fazla ilgi görmeye başladı. Buraya gelen turistler öncelikle tekneler ile Fırat Nehri üzerinde tur yapıyor ve bu turda su altında kalan evler, camiler, ağaçların arasından geçiyor. Yöresel kesme taşlardan evleri ile bölgenin iklimine uygun evlere sahip olan Halfeti’de ayrıca birçok tarihi kilise de var. Yani kent yer altında da yer üstünde de olağanüstü zenginlikler barındırıyor. Eşsiz ve zengin yöresel mutfağı da buranın diğer dikkat çekici yönü.

Aydın – Yenipazar

Aydın – Yenipazar

Ege bölgesinde bulunan Aydın’a 40 km uzaklıktaki Yenipazar, ismini Osmanlı zamanında Pazar yeri olarak kullanılmasından alır. Genel olarak Yörük hayatının yaşanıldığı Yenipazar, denize kıyısı olmasa da sahip olduğu Yay gölü ve eşsiz doğasıyla sakin şehirler arasında yerini alıyor. Son yıllarda ekonomisini tarımla birlikte yükseltmeye başlayan Yenipazar, ilçede yetişen zeytin, pamuk, narenciye, domates, biber üretimi ile yerel halka da iş imkânı sunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir