Ukrayna, her ne kadar son zamanlarda siyasi sıkıntılar içerisinde olsa da popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen, hala en çok gidip görülmek istenen yerlerden biri. Hem kültürüyle, hem coğrafyası ile, hem de orada düzenlenen etkinlikleri ile oldukça ilgi çekici bulunur. Özellikle Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir ve oldukça hareketli bir yaşantıya sahiptir. Hemen her zaman gidilecek bir etkinlik bulunabilir.

Ukrayna'da üretilen çikolata
Ukrayna’da üretilen çikolata

Toplum olarak en fazla önem verdiğimiz şeylerden biri de hiç şüphesiz gidip gezilen yerlerden hediyelik eşya almaktır. Bu hem hatıra için, hem de sevdiklerine hediye etmek için yapılır. Peki Ukrayna’ya giden biri hediyelik eşya olarak ne almalıdır?

Motanka 
Motanka

Öncelikle en sevilen hediyelik eşyalar arasında Motanka adı verilen bebekler vardır. Bu bebekler Ukrayna yerel kıyafetlerinin giydirildiği, el yapımı olan ya da örülerek yapılmış olan bebeklerdir. Geçmişten beri doğurganlığın sembolü olarak yapılan bu bebekler en popüler hediyelerin başında gelir.

Lizhnyk
Lizhnyk

Bir diğer önemli hediye de Lviv şehrinde bulunan çikolata fabrikasında üretilen çikolata çeşitleridir. Bu el yapımı çikolatalar Ukrayna’nın en ünlü ürünlerinden biridir. Bu nedenle hem kendiniz için, hem de sevdikleriniz için bu çikolatalardan alabilirsiniz. Üstelik fiyat olarak da oldukça uygundur. Bunun dışında yine yerel özellikler taşıyan ve Kırım-Tatar kültüründe geniş yeri olan seramikler, Lizhnyk adı verilen, el ile örülmüş battaniyeler en çok tercih edilen hediyelik eşyalardandır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir