Avrupa kıtasının doğusunda yer alan Ukrayna‘nın başkenti Kiev’dir. Kiev aynı zamanda ülkede bulunan en büyük kent olma özelliğine sahiptir. Ukrayna’nın sınır komşuları Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova’dır. Ülke Avrupa kıtasının yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Ülke genelinde ılıman bir karasal iklim hakim olsa da kıyı kesimde Akdeniz iklimi etkisi hissedilir. Ukrayna’nın Kırım’ı da içine alan güney kesimlerinde ise alt tropikal iklimin izleri vardır.

Ukrayna Türkiye’ye oranla daha soğuk bir ülkedir. Bu duruma etki eden temel faktör ise Ukrayna’nın daha kuzeyde yer almasıdır. Ülkenin kuzey kesimlerinde kış mevsiminde hava sıcaklık değerleri ortalaması -8 civarındadır. Güneybatı’da kış aylarında görülen en düşük sıcaklık değerleri ise -2’dir. Ülkenin güney kesimleri kış aylarını diğer bölgelere göre daha ılık geçirir. Bölgede sıcaklık değerleri ortalaması 4 derecedir.

Ukrayna’da yaz ayları ise sıcak geçer. Ülkenin kuzeydoğusunda yaz aylarında sıcaklık değerleri ortalaması 18 derecedir. Güney kesimlerde sıcaklık değerleri kuzeye göre 6 derece birden artış gösterir. Ülkede yaz aylarında görülen en yüksek sıcaklık değerleri 42 dereceyken en soğuk zamanı kışın sıcaklık değerleri -40’a kadar düşmüştür.

Ukrayna’da yağışların oranı bölgesel olarak farklılık gösterir. En yağışlı kesimi batı ve kuzey bölgelerdir. Doğu ve güneydoğu ise yağış olaylarının en az görüldüğü yerlerdir.

Ukrayna kışı sert geçen bir ülkedir. Özellikle ülkenin kuzey kesimlerine gidecek olanların kış mevsimini tercih etmemeleri önerilir. Ukrayna’ya gidilecek en uygun dönem bölgesel olarak farklılık gösterse Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları arasıdır. Bu aylar arası hem hava sıcaklık değerleri gezi için uygundur hem de yağış olayları yaşanmaz. Başkent Kiev için en uygun dönem de ülke genelinde olduğu gibi bahar ve yaz aylarıdır. Kentte yaz ayları sıcak ve nemli geçerken kış mevsiminde özellikle Ocak ayında sıcaklık değerleri sıfırın altında devam eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir