Kime sorarsanız sorun, en büyük hayalleri arasında birçok kişinin dünyayı gezmek yatar. Fakat ne yazık ki, şartlar hepimiz için elverişli değil. Çünkü bırakın dünyayı gezmeyi, tek bir ülkeye gitmek bile düşük ekonomik şartlarımızda oldukça zor. Üstelik ülkemizin vize problemi ve masrafları yoğun olan bir ülke olduğunu düşünecek olursak, Avrupa şehirleri arasında gezinen insanlara göre başka bir ülkeye gitmemiz çok daha zorlu bir yolculuk. Fakat bazı Avrupa şehirleri, vize ve maliyet açısından diğerlerine göre çok daha avantajlı olabiliyor.

Eğer siz de cebinizi yakmayacak şekilde bir seyahat planlıyorsanız, gelin bütçenize hitap edebilecek Avrupa şehirlerine birlikte göz atalım…

Üsküp (Makedonya)

Üsküp (Makedonya)
Üsküp (Makedonya)

Tarihi M.Ö 4000 yıllarına dayanan şehir, bünyesinde çeşitli devletlerin izlerini taşıması sebebi ile birçok tarihi güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Şehri ortadan ikiye ayıran Vardar Nehri izlemeye doyamayacağınız bir güzellik yaratıyor. Son yıllarda konaklama ve yemek fiyatlarının uygunluğu ile Üsküp tatilcilerin uğrak yeri konumunda.

Krakow (Polonya)

Krakow (Polonya)
Krakow (Polonya)

Yoğun şehir hayatından sonra rahat bir nefes almak ve tarihi güzelliklerin içinde ekonomik olarak kendinizi de zorlamadan kaybolmak istiyorsanız Avrupa’nın en eski şehirlerinden Krakow sizi bekliyor. Krakow ülkenin ticaret, sanat ve kültür merkezi olmasından dolayı Polonya’nın kalbi olarak nitelendiriliyor. Eski başkent ve yaşam merkezi olması ile birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Kumaş Pazar’ı gezebilir, sadece tarihi güzellikleri gezmenin yanında eğer sanatla ilgileniyorsanız sanat galerilerine de uğrayabilirsiniz. Ortalama 40-50 dolar ile bir günlük tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve rahat rahat alışveriş yapabilirsiniz.

Saraybosna (Bosna Hersek)

Saraybosna (Bosna Hersek)
Saraybosna (Bosna Hersek)

Farklı dinlere ev sahipliği yapması sebebi ile Saraybosna Avrupa’nın Kudüs’ü olarak biliniyor. Üç büyük imparatorluğun izlerini taşıyan şehir bünyesinde birçok tarihi güzelliği barındırıyor. Neretva nehri üzerindeki Mostar köprüsü şehrin görülmesi gereken en önemli uğrak yeri. Şehirde bulunan çeşitli Kapalıçarşılar da mevcut, buralardan ailenize ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Saraybosna ekonomik olarak uygun bir şehir, konaklamanın ve yeme içmenin ucuz olmasının yanında çok ucuza uçak bileti bulunuyor olması ile gezginlerin bir numaralı tercihlerinden olmaya devam ediyor.

Mimarisi ve tarihi derinliğiyle büyüleyen Prag

Prag
Prag

Birçok kişinin dilinden düşmeyen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, sahip olduğu ilgi çekici mimari ve romantik ambiyansının yanı sıra; aynı zamanda oldukça hesaplı bir Avrupa şehri. Orta düzey bir restaurantta yemek maliyeti yaklaşık 5 dolar. Üstelik bu fiyata ülkemizde bile güzel bir yemek yemek oldukça zor. Dolayısıyla tarihi ve kültürel anlamda göz alıcı olan bu şehir, aynı zamanda cebinizin dostlarından biri.

Sizi alışveriş çılgınlığına sürükleyecek Bükreş

Bükreş
Bükreş

Avrupa’nın en kalabalık altıncı şehri olan Bükreş, birçok şeyin uygun fiyata satın alınabildiği ve aynı zamanda konaklama, ulaşım gibi gerekli şeylerin de her bütçeye hitap edebildiği bir şehir. Sıradan bir restaurantta yemek yemek ortalama 6 dolarken, günlük masrafınız en fazla 40 dolar ediyor. Dolayısıyla hesaplı bir tatil geçirmeniz için Bükreş ideal bir seyahat rotası.

Tam bir kültür başkenti Kiev

Kiev
Kiev

Yalnızca güzel kızlarıyla değili aynı zamanda tarihi, kültürü, sanat eserleri, müzeleri, kiliseleri ve tiyatro binalarıyla da ön plana çıkan ve her yıl birçok turisti ağırlayan Kiev, cebinizi yakmadan güzel vakit geçirmenizi sağlayacak bir Avrupa şehri. Hatta öyle ki, Avrupa’nın en ucuz 3. şehri olarak tanınıyor. Çünkü ulaşım, konaklama ve yeme-içme gibi zorunlu ihtiyaçlar diğer Avrupa şehirlerine oranla çok daha uygun.

Doğal güzellikleriyle göz kamaştıran Belgrad

Belgrad
Belgrad

Tarihte birçok savaşa konu olan Belgrad, Tuna’ya kıyısı bulunan muazzam bir şehir. Üstelik tarih boyunca birçok ulusun ayak bastığı topraklar, birçok farklı kültürden kalan değeri yüksek eserleri barındırıyor. En gözde bölgeleri Belgrad Kalesi, Saint Dava Katedrali ve Nikola Tesla müzesi olan bu şehir hem sıkılmayacağınız, hem de çok para harcamayacağınız türden.

Hayalini kurduğunuz dinlendirici tatil seçeneği Budapeşte

Budapeşte
Budapeşte

Herkesin hayatında bir kez olsun görmesi gereken Budapeşte, birçok kaleye, katedrale ve içinden çıkmak istemeyeceğiniz termal banyolara sahip. Aynı zamanda her yeri tarih kokan bir şehir. Bütün bu özelliklerine rağmen de oldukça ucuz.

Bütçenizi sarsmayacak ve mükemmel bir tatil geçirmenizi sağlayacak bu Avrupa şehirleri sayesinde, kolayca yurtdışı hayallerinizi gerçekleştirebilir, uygun fiyatlarla güzel bir tatil yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.