Kayak sporu hem maliyeli bir tatil olarak bilinmesi hem de ekipmanlarının pahalı olması sebebiyle zengin sporu olarak görülüyor. Oysa ki kayak tatilini ekonomik ve zevkli bir hale getirmek sizin elinizde. Kayak ekipmanlarını kiralayarak uygun fiyatlarla kayak yapabilir, en yakın yurt dışı rotalarını takibe alarak en iyi pistlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Ülkemize komşu olan ve ucuz uçak bileti bulma imkanı yüksek olan ülkelerde düşük sezonlarda en iyi pistlerde kayma şansı yakalayabilirsiniz. Popüler kayak merkezlerine göre daha tenha olan bu pistlerde karla kaplı tepelerde dilediğinizce kayabilirsiniz.

1. Jasna – Slovakya

Jasna - Slovakya
Jasna – Slovakya

Slovenya’da Demanovska Dolina vadisi üzerinde yer alan Jasna kayak merkezi, ulusal park alanlarının da bulunduğu muhteşem bir doğada yer alıyor. Kar ve çam ağaçlarının bütün alanı süslediği Jasna, bembeyaz atmosferi ile kış tatilini görsel olarak bir şölene çeviriyor. Birçok serbest iniş alanına sahip olan Chopok zirvesi tecrübesini konuşturmak isteyenler için ideal. Kayağa yeni başlayanlar için de çeşitli kayak kursları mevcut. Gece eğlencelerinde Slovak içkilerinin tadına bakabilir ve Chopok zirvesine karşı dans edebilirsiniz.

 

2. Bansko – Bulgaristan

Bansko - Bulgaristan
Bansko – Bulgaristan

Son yılların en uygun fiyatlı ve en gözde kayak merkezlerinden biri olan Bansko Bulgaristan’ın gözbebeği olmaya devam ediyor. Yenilenen tesisiyle göze çarpan Bansko’da başlangıç seviyesine göre birçok pist bulunurken tecrübeli kayakçılar için de kırmızı pistler mevcut. Pistlerde hızını alamayanlar Bansko’nun eğlenceli gece hayatına da göz atabilirler.

3. Bialka Tatrzanska – Polonya

Bialka Tatrzanska - Polonya
Bialka Tatrzanska – Polonya

Polonya‘nın en güzel köylerinden biri olan Bialka Tatrzanska muhteşem doğasıyla kış aylarında kayak severlerin gözde adreslerinden biri. Ekonomik fiyatları ve kalabalıktan uzak doğası ile öne çıkan kayak merkezinde kayağa yeni başlayanlar ve orta düzeydeki kayakçılar için pek çok pist seçeneği bulunuyor. Eğimi az ve ağaçlarla dolu olan pistleri nedeniyle çocuklu aileler için de uygun bir kayak merkezi olan Bialka Tatrzanska, gece hayatını sevenler için de değişik alternatifler sunuyor. Köyde yer alan jeotermal havuzları ise soğuk kış günlerinde sıcacık bir deneyim yaşamak isteyenlere rahatlatıcı bir seçenek sunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir