Van ülkemizin en doğu noktasında bulunur Ağrı, Bitlis, Siirt, Şırnak, Hakkari ve İran ile çevrilidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1700 metredir. Van Gölü’nün tam kıyısında bulunur.

Van’ın bulunduğu yer volkanik bir bölgedir. Van ilinde ve çevresinde ülkemisin en yüksek dağları bulunur. Dağlar volkanizmanın etkisi ile oluştuğu için doğası heyecan vericidir. Her ne kadar Van’da olmasa ülkemisin en yüksek dağı olan Ağrı dağı bölgeye çok yakındır. Van ili içerisinde yine ülkemisin yüksek dağlarından olan Tendürek dağı bulunur.

Tarihi

M.Ö. 2. binyılda Van Gölü havzasında Hitiler ile çağdaş olan Hurriler bulunurdu. Hurrilerden sonra bölgede Urartular hakim oldu. M.Ö. 7. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar 200 yıldan fazla bir süre içerisinde Urartular medeniyet kurmuşlardır. Van şehri ise Tuşpa adı ile Urartuların başkenti olmuştur. Van’a gittiğinizde ziyaret edeceğiniz tarihi eserler Urartular’ın yaptığı eserlerdir. Çavuştepe, Yonca Tepe gibi şehirler Urartuların önemli şehirleriydi.

İklimi

Van
Van

Van bulunduğu konum itibariyle çok sert kış koşularına sahiptir. Kış ayları sert geçer. İl merkezi ile bazı ilçelerin yolları bazen kapanabilir, bu sebeple Van bölgesine kışın gitmek pek uygun değildir. Yaz ayları çok sıcak değildir çünkü yüksek bir bölgedir 30 dereceyi nadiren geçer. Bu sepeple yaz ayları boyunca Van’a gidebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir