İçindekiler

Bir Güney Amerika ülkesi olan Venezuela, kıtanın en kuzeyinde bulunur ve başkenti Karakas’dır. Ülkenin sınırları Karayip Denizi, Gueyana, Kolombiya ve Brezilya ile çevrilidir.

Ülke ekvatoral bölgede yer aldığından tropikal iklim hakimdir. Kıyıda bulunan bir ülke olan Venezuela’da And Dağları ve yağmur ormanları bulunur. Ülke genelinde sıcaklık değerleri yüksekliğe bağlı olarak değişim gösterir. Kıyı kesimlerinin iç bölgelere göre daha sıcak olduğu ülkede en fazla yağış Haziran ve Ekim ayları arasında görülür. Venezuela’ya gitmek için en uygun dönem ise yağışların daha az görüldüğü Aralık ve Nisan ayları arasındaki dönemdir.

Venezuela’nın Önemli Şehirleri Nelerdir?

Karakas

Karakas
Karakas

1567 senesinde İspanyollar tarafından kurulmuştur. Ülkenin kuzeyinde yer alan Karakas, La Guaira limanının ise güneyinde yer alır. Kentin ilk yerleşim yeri olan El Hatillo turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Bunun dışında Plaza Sucre, Chacohina, Colonia kasabası, San Fransisco Kilisesi ve Parque Central kentin diğer önemli mekanlarıdır.

Venezuela Türkiye’ye oldukça uzak bir konumda yer alır. Bu yüzden yolcuklar hava yolu firmaları aracılığı ile yapılır. Karakas’a uçuşlar aktarmalı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinden gerçekleştirilir. Aktarmalar Avrupa ve Latin Amerika üzerinden yapılırken uçuş süresi ise aktarma durumuna bağlı olarak ortalama 17 saattir.

Maracaibo

Maracaibo, Venezuela
Maracaibo, Venezuela

Venezuela’nın en önemli 2. kenti olan Maracaibo kendine has müzikleri, alışveriş merkezleri ve doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çeker. Teatro Baralt Müzesi ve Basilica de Nuestra Senora de Chiquinquiara kentte görülecek en önemli mekanlardır.

Maracaibo’yu ziyaret etmek için en uygun dönem Mart ve Eylül ayları arasıdır. Kente hava yolu firmaları aracılığı ile aktarmalı olarak gidilir. Aktarmalı yolculuk süresi ortalama 20 saat sürer.

Canaima

Canaima, Sucre, Venezuela
Canaima, Sucre, Venezuela

Kent ülkenin güneydoğusunda yer alır. Camina’da UNESCO Dünya Mirasları arasına girmiş Ulusal Park bulunur. Ulusal Park Venezuela’nın en büyük  2., dünyanın ise en büyük 6. parkı olma özelliğine sahiptir. Bolivar eyaletine bağlı olan park oldukça fazla sayıda turist çeker. Canaima’da turistlerin çokça ziyaret ettiği bir diğer yer ise Anjel Şelalesidir. Bu şelale, dünyanın en yüksekten akan şelalesidir.

Ciudad Guayan

Ciudad Guayana
Ciudad Guayana

Ülkenin Bolivar eyaletinde yer alan önemli bir liman kentidir. 1961 senesinde kurulan kent, Orinoco Nehri boyunca uzanır vaziyette konumlanmıştır. Orinoco Nehri Güney Amerika kıtasının en uzun nehirlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan kent ülkenin en hızlı büyüyen şehirleri arasında yer alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir