Güney Amerika Kıtası’nın en kuzeyinde yer alan Venezuela’nın başkenti Karakas’tır. Ülke 1811 senesinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Sınır komşuları Gueyana, Kolombiya ve Brezilya olan ülkenin Karayip Denizine’de sınırı vardır.

Venezuela genelinde tropikal bir iklimin hakimiyeti vardır. Ülkede sıcaklığı etkileyen temel faktör yükseltidir. Ülkenin alçak kesimlerinde sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Yükselti arttıkça yerini daha serin bir havaya bırakır. Yüksek bölgelerde özellikle gece saatlerinde sıcaklık değerleri oldukça düşer. Ülkenin 800 m yükseklikteki bölgelerinde görülen ortalama sıcaklık değerleri 24 derecedir. 800-2000 m yükseklikte ise hava sıcaklık değerleri 10 ile 27 derece arasında değişim gösterir. 2000 metreden yüksek kesimler ise ortalama 18 derecedir.

Venezuela yıl içerisinde ortalama 508 mm yağış alır. Ülkenin güney kesiminde yer alan Maracaibo Ovalarında görülen yağış miktarı ülke genelinden yaklaşık 1500 mm daha fazladır. Başkent Karakas’ta ise yıl içerisinde düşen yağış miktarı 787 mm olarak hesaplanır.

Venezuela’ya seyahat etmek için yılın her dönemi oldukça uygun olsa da Aralık ve Nisan ayları arası tercih edilebilir. Çünkü bu dönemde yağış olayları nadir yaşandığı için gezmek için oldukça idealdir. Yılın bu dönemleri ülkede festival ve aktivite açısından da farklı olanaklar vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir