İtalya‘nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Verona, özellikle bölgesindeki en önemli turistik merkezlerden birisi olarak bilinir. Tarihi ve kültürel eserler kent genelinde fazlası ile görülebilir. Aynı zamanda sene içinde düzenlenen önemli fuar ve organizasyonlar da kentin adını dünyaya duyurur.

Yaklaşık olarak 270 binlik bir nüfusa sahip olan Verona, kuzeydoğu İtalya’da yer alır. Veneto Bölgesi’ne bağlı olan 7 ilden birisi durumundadır. İl merkezi Adige Nehri’nin kavis kısmına kurulu olduğu için seneler boyu sel tehlikeleri atlatmıştır. Adige Nehri ise Alp Dağları’ndan gelen uzun bir ırmaktır.

Verona kenti, kent genelinde UNESCO tarafından koruması altına alınan Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Çünkü kentin her bir yanında önemli ve değerli tarihi yapılar bulunur. Üstelik Klasik Roma Dönemi başta olmak üzere yüzyıllar öncesinden kalan anıt eserler ve mezarlar da Verona sınırları içindedir. Özellikle de yaz aylarında opera ya da tiyatro gibi sanat dallarının sahne aldığı Arena, Verona’nın simgesi durumundadır. Arena, Romalılardan kalma bir amfi yapıdır.

Tarihi açıdan önemli yapılar kadar mimari anlamda da değerli pek çok bina Verona‘da inşa edilmiştir. Özellikle de 1117 yılında yaşanan depremle yerle bir olan kent, daha sonra Romenesk mimari özellikleri baz alınarak tekrar ayağa kaldırılmıştır. Bu süreçte de çok eski anıtlar ve antik döneme ait eserler ortaya çıkmıştır. Arkeoloji, tarih ve mimari okuyan çok sayıda insan hem İtalya içinden, hem de farklı ülkelerden Verona’ya gelerek her sene incelemelerde bulunurlar.

Kentin en çok bilinen ve en büyük meydanı olan Piazza Bra, aynı zamanda pek çok mekanın bulunduğu bir bölgedir. Genç nüfus geceleri de bu bölgelerde zaman geçirir.

Ünlü aşk kahramanları Romeo ve Juliet de Verona’ya ait bir değerdir. Sadece bu özelliğinden dolayı her sene binlerce turist kente akın eder.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü kentte kışları yağışlı ve soğuk, yazları ise kurak ve sıcak geçer. Kent merkezine yakın şekilde akan ırmaktan dolayı nem biraz yüksektir. Verona merkezinde ve çevresinde yeşil alanlar ile ağaçlıklı bölgeler görülebilir.

Kentin ekonomisi turizme dayalı olarak her geçen yıl büyür. Kent merkezindeki hosteller, oteller ve restoranlar turistler nedeni ile giderek artmakta ve yeni iş fırsatları ortaya çıkar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir